A 'plural' architectural experience through 'movement', 'sensation', and 'memory' in 'time'
'hareket', 'duyumsama', ve 'anı' yoluyla 'zaman' içinde 'çoğul' mimari deneyimleme
  1. Tez No: 442016
  2. Yazar: TUĞBA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Antik dönemden bu yana, varlığını inkar edilemez bir biçimde sürdüren görsel üstünlük, modern dönemde teknolojik gelişmelerin etkisiyle değişime uğrar. Mimarlığı da etkileyen bu değişim, mimarlığın sadece dış görünümüyle deneyimlenmesine neden olur. Ancak bu tez, mimarlığı anlamanın ve deneyimlemenin binanın dış görünüşüyle yeterli olamayacağını savunur. Bu doğrultuda, görselin tek başına yetersiz olmasının nedenlerini vurgulayarak mimarlığı deneyimlemedeki görsel üstünlüğe karşı bir eleştiri getirmeyi amaçlar. Bu tez, görsel üstünlüğe karşı olarak, binayı kavramanın ve deneyimlemenin 'mesken etme'yle oluşabileceğini savunur. Fenomenoloji alanından yararlanarak, mesken etme kavramına, 'hareket', 'duyumsama' ve 'anı' yoluyla 'zaman' içinde oluşan 'çoğul mimari deneyimleme' olarak yorum getirir. Tanımlanan bu kavramları somutlaştırmak amacıyla, çoğul mimari deneyimleme, ODTÜ Mimarlık Fakültesi aracılığıyla anlatılır. Bu sayede, hem üretenlere hem de yaşayanlara farkındalık kazandırmak amaçlanıp çoğul deneyimlemenin önemi vurgulanır.
Özet (Çeviri)
From antiquity to the present, the supremacy of vision is an undeniable fact, which, however, shows an alteration in modern times due to the technological improvements. This alteration in the supremacy of vision has also affected architecture, causing it to be experienced merely by its appearance. Yet, this thesis argues that it is not sufficient to understand and experience architecture by its appearance. Accordingly, this thesis aims to voice criticism towards this supremacy of vision in experiencing architecture, laying stress on the reasons why 'solely' vision is inadequate. As opposed to the supremacy of vision, the thesis argues that understanding as well as experiencing a building occurs with 'dwelling'. Benefiting from the field of phenomenology, the thesis introduces an interpreted understanding of dwelling, namely 'plural architectural experience' through 'movement', 'sensation' and 'memory', progressing in 'time'. To concretize these defined concepts, the plural architectural experience will be narrated via METU Faculty of Architecture. By this means, the importance of this plural experience is highlighted in order to create awareness for those creating and for those experiencing.