Ruthenium(0) nanoparticles supported on Hafnia: A highly active and long-lived catalyst in hydrolytic dehydrogenation of Ammonia Borane
Hafniya yüzeyinde tutunmuş Rutenyum(0) nanoparçacıkları: Oldukça aktif ve uzun ömürlü katalizörün Amonyak Boranın hidrolitik dehidrolizinde kullanılması
- Tez No: 442017
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geçiş metal nanoparçacıkları, aktifliği ve seçiciliği yüksek katalizörlerdir. Gerek organik fazda ve gerekse sulu çözeltilerde kararlı hale getirilen metal parçacıkları birçok tepkimeyi etkin bir şekilde katalizlemektedir. Metal nanoparçacıklarının katalitik etkinliği tane boyutu ve boyut dağılımı ile yakından ilgilidir. Fakat, geçiş metal nanoparçacıklarının daha büyük parçacıkları ve nihai olarak külçe metali oluşturmak adına toplanma eğilimleri vardır. Metal nanoparçacıkları oksit yüzeyleri desteklenerek toplanmaya karşı kararlı bir hale getirilebilir. Bu projede, amonyak borandan hidrojen salınımı için oldukça aktif katalizörlerden biri olan rutenyum(0) nanoparçacıkları kararlı hale getirebilmek için nanotoz hafniya (HfO2) ile desteklendirilmiştir. Rutenyum(III) katyonları hafniya yüzeyinde emdirildi ve daha sonra sodium bor hidrür ile indirgendi. Sonrasında, rutenyum(0) nanoparçacıkları amonyak boranın katalitik hidrolizinde kullanıldı. Hafniya ile desteklendirilmiş rutenyum(0) nanoparçacıkları tepkime çözeltisinden santrifüj ile ayrılıp, ICP-OES, BET, XRD, SEM, SEM- EDS, TEM ve XPS gibi gelişmiş analitik yöntemlerinin bir araya gelmesiyle karakterizasyonu yapılmıştır. Hafniya ile desteklendirilmiş rutenyum(0) nanoparçacıkları, amonyak boranın ortam sıcaklığındaki hidrolizinden hidrojen üretilmesinde katalizör olarak denendi. Katalizör derişimi, desteğe yüklenilmiş metal ve sıcaklığa bağlı olarak katalitik hidroliz kinetikleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Transition metal(0) nanoparticles are highly active and selective catalyst. When stabilized in organic or aqueous solutions, they can catalyze many reactions. The catalytic activity of metal(0) nanoparticles depends on the particle size and size distribution. However, transition metal(0) nanoparticles have tendency for aggregation to larger particles, ultimately to bulk metal. Metal(0) nanoparticles can be stabilized against aggregation by supporting on the oxide surface. In this project, nanopowder hafnia (HfO2) was used as support for the stabilization of ruthenium(0) nanoparticles which is found to be one of the most active catalysts in hydrogen release from ammonia borane. Ruthenium(III) cations were impregnated on the surface of HfO2 and then reduced by sodium borohydride in aqueous solution. Next, ruthenium(0) nanoparticles were used in the catalytic hydrolysis of ammonia borane. Ruthenium(0) nanoparticles supported on hafnia were isolated from the reaction solution by centrifugation and characterized by a combination of advanced analytical techniques including ICP-OES, BET, XRD, SEM, SEM-EDS, TEM, and XPS. Ruthenium(0) nanoparticles supported on hafnia were tested as catalyst in hydrogen generation from the hydrolysis of ammonia borane at ambient temperature. The kinetics of catalytic hydrolysis were studied depending on the catalyst concentration, metal loading of the support and temperature.