Leading twist light cone distrubution amplitudes of p-wave heavy quarkonia and their couplings to pseudoscalar and vector mesons
P-dalga ağır kuarkonyumların tvist-2 ışık konisi dağılım genlikleri ve psödoskaler ve vektör mezonlara çiftlenimleri
- Tez No: 442077
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada incelenen problem, L = 1 aksiyel-vektör ağır kuarkonyumların açık çeşnili psödo-skaler ve vektör mezonlara çiftlenimlerinin hesaplanmasıdır. Hesaplar ışık-konisi KRD toplam kuralları çerçevesindedir ve radyal uyarılmış durumlar için, bağımsız kuark model hesaplarından girdiler içermektedir. Bu çiftlenimlerle, aksiyel-vektör Xc/b mezonlarının içeriği ve geçişleri üzerine etkin teori hesaplarında girdi olabilecekleri için ilgilenilmektedir. Sonuçlar, çarmon- yum ve botomonyumların ışık-konisi dağılım genlikleri için profiller, ilgili du- rumların leptonik bozunma sabitleri ve bahsi geçen çiftlenimleri içermektedir. Ayrıca, X(3872)'nin çarmonyum içeriği de sonuçlar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem analyzed in this work is the calculation of the coupling of L = 1 axial-vector heavy quarkonia to vector and pseudo-scalar open flavor mesons. Calculations are based on light-cone QCD sum rules, with inputs from indepen- dently performed quark model calculations for the analysis of radially excited states. Those couplings are of interest for being inputs for effective theory calcu- lations on the quark content and transitions of axial-vector Xc/b mesons. Results involve profiles for the light-cone distribution amplitudes of charmonia and bot- tomonia, their respective leptonic decay constants and the mentioned coplings. Charmonium content of X(3872) is also discussed in light of the results.