Ratlarda random pattern deri flep yaşamına değişik serbest radikal gidericilerinin etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 44213
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GALİP K. GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
*,. >, 51 v m v.. «to ÖZET Deri tlep nekrozunda, serbest radikallerin rolü vardır. Vitamin E, vitamin C, de- feroksamin ve ginkgo biloba ekstratı (EGb 761) gibi çeşitli serbest radikal gidericile rin, rat dorsal kaudal bazlı random Heplerinde etkileri araştırıldı. Elli adet rat, onar deneklik 5 ['.ruba ayrıldı ve bir grup kontrol olarak (serum fizyolojik ) kullanıldı. Vi tamin C ( 340 mg/kg), deferoksamin (150 mg/kg ) ve EGb 761 (100 mg/kg )' nin günlük dozda verilmesi ile yapılan tedavi flep nekroz alanını azattı. Sırasıyla, kontrol grubunda 8.76 cm2, vitamin C grubunda 6.07 cm2, deferoksamin grubunda 3.38 cm2 ve EGb 761 grubunda ise 2.99 cm2 ortalama nekroz alanları ölçüldü. Vitamin E' nin deri flep canlılığına etkisi görülmedi. Bu çalışmanın sonucunda, distal flep nekrozunu azaltmada en yararlı etkiyi EGb 76 1 gösterdi. -,.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Free radicals have a role in skin flap necrosis. The effect of various scaven gers of free radicals such as vitamin E, vitamin C, deferoxamine, and Ginkgo biloDa extract ( EGb 761) were investigated on caudally based dorsal rat flaps. Fifthy rats were divided in 5 groups of 10 animals each, one of which served as a control ( saline ) group. Treatment with daily given dose of vitamin C ( 340 mg/kg ), deferoxamine ( 150 nig/kg ), EGb 761 ( 100 mg/kg ) significantly decreased the flap necrosis surfa ce from control ( 8.76 cm2) to vitamin C ( 6.07 cm2 ), deferoxamine ( 3.38 cm2 ), and EGb 761 ( 2.99 cm2) respectively. Vitamin E treatment had no effect on skin flap sur vival. In this study, the results showed EGb 761 had the most beneficial effect on sal vaging distal flap necrosis. The future studies will be undertaken with these agents using different flap mo dels and animals.