Nonautonomous transcritical and pitchfork bifurcations in impulsive/hybrid systems
İmpalsif/hibrid sistemlerde otonom olmayan transkritik ve dirgen çatallanma
- Tez No: 442244
- Danışmanlar: PROF. DR. MARAT AKHMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin asıl amacı sürekli ve süreksiz dinamik sistemlerde otonom olmayan transkritik ve dirgen çatallanmaların çalışılmasıdır. Bu tezde iki grup süreksizlik ele alınmıştır: impalsif diferensiyel denklemler ve değişken genel tipteki parçalı sabit argümanlı diferansiyel denklemler. İmpalsif ve hibrit sistemlerde Bernoulli denklemleri tanımlanmıştır. Bu sistemlerin ilki için, sıçrama denklemi, Bernoulli dönüşümünden sonra sistem homojen olmayan lineer sisteme dönüşecek şekilde seçilmiştir. İkinci sistem için bu, özel dönüşüm oluşturarak temin edilmiştir. Bernoulli denklemlerinin sınırlı çözümlerinin varlığı için yeterli şartlar elde edilmiştir. Geri çekme ve ileri gibi farklı yakınsaklık kavramlarının impalsif ve hibrit sistemlerde de yararlı olduğu gösterilmiştir. Üstelik bu yakınsaklık analizleri sonucu Lyapunov üssün işaretine bağlı olarak farklı çatallanma elde edilmiştir. Doğrudan çözülemeyen impalsif sistemlerde çekicilik ve geçiş yaklaşımları kullanılarak çatallanma modelleri çalışılmıştır. Başka bir ifadeyle, parametre çatallanma değerini geçerken çekici ve itici ikilisinin nitelikli değişime uğradığı gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, otonom olmayan transkritik ve dirgen çatallanmasının impalsif sistemlerde sonlu zaman benzerleri incelenmiştir. Teorik sonuçların doğruluğu sayısal benzetim örnekleriyle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to study nonautonomous transcritical and pitchfork bifurcations in continuous and discontinuous dynamical systems. Two classes of discontinuity, impulsive differential equations and differential equations with an alternating piecewise constant argument of generalized type, are addressed. Moreover, the Bernoulli equation in impulsive as well as hybrid systems is introduced. For the former one, the corresponding jump equation is chosen so that after Bernoulli transformation the original system is reduced to a linear non-homogeneous system. For the latter, this is achieved by constructing a special type of transformation. Sufficient conditions are obtained for the existence of bounded solutions of the Bernoulli equations. Next, it is shown that different types of convergence analysis, such as pullback and forward remain as a fruitful idea in impulsive and hybrid systems. Furthermore, bifurcation scenarios are obtained depending on the sign of Lyapunov exponent by using these convergence analysis. Attraction and transition approaches are used to study bifurcation patterns in impulsive systems which cannot be solved explicitly. In other words, qualitative change in the attractor/reppeller pair is observed as a parameter goes though bifurcation value. Besides, finite-time analogues of nonautonomous transcritical and pitchfork bifurcations are investigated in impulsive systems. Illustrative examples with numerical simulations are provided to demonstrate the theoretical results.