Periampuller bölge tümörleri nedeni ilepankreatikoduodenektomi uygulanan hastalardapreoperatif M-HALP skoru ve sarkopeni indeksiölçümünün postoperatif sonuçları belirlemedekirolü
The role of preoperative M-HALP score and sarcopenia indexmeasurement in determining postoperative results in patients which applied pancreaticoduodenectomy DUE to periampullary tumors
- Tez No: 802855
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Periampuller bölge tümörleri nedeniyle pankreatikoduodenektomi uygulanan hastalarda m-HALP skoru ve Sarkopeni indeksinin postoperatif sonuçları tahmin etmede bağımsız risk faktörleri olarak değerlendirilebilir mi? Gereç ve yöntem: 2017-2022 yılları arasında, periampuller bölge tümörü nedeni ile pankreatikoduodenektomi uygulanan 245 hastanın demografik özellikleri, preoperatif radyolojik biyometrik ölçümleri ve biyokimyasal parametreleri, postoperatif erken dönem komplikasyonları, toplam/hastalıksız sağkalım süresi ve tümörün histopatolojik özellikleri retrospektif olarak kaydedildi. Çalışmada istatistiksel analiz olarak pankreatik fistül için kesim değeri belirlenmesinde, sensitivite (duyarlılık) ve spesifite (özgüllük) değerleri hesaplanarak ve ROC eğrisi altında kalan alan ROC Analizi ile değerlendirildi. Sağkalım eğrisi için Kaplan-Meier yöntemi ve gruplar arasındaki sağkalım farklılıklarını hesaplamak için Long-rank testi uygulandı. Bulgular: 245 hastanın %55,9'u (n:137) erkek iken,%44,1'i (n:108) ise kadındır. Erkek/Kadın oranı; 1,26 idi. Tüm hastaların yaş ortalaması; 61,4±11,7 (min: 20, max: 86) olarak bulundu. Hastalarımızın BMI ortalaması: 26,1±4,5 (min: 17,3, max: 52,7) olarak bulundu. Operasyon sonrası sıklıkla gözlenen komplikasyonlar ımız pankreatik fistül, hemoraji ve cerrahi alan enfeksiyonları(CAE) dır. Pankreatik fistül %57,6 (n: 141), hemoraji %64,5 (n:158), CAE %52,7 (n: 129) oranında görülmüştür. Hastalarımızın ortalama yatış süresi 16,7±12,2 (min: 2, max: 87) gündür. Hastaların operasyon sonrası toplam sağ kalımı ortalama 22,1±17,9 ay iken, hastalıksız sağkalım 19,6±17,9 aydır. Sarkopeninin pankreatik fistül gelişme durumu ile ilgili analizlerinde anlamlı fark bulunamadı.(p>0,05) Hastaların survivor analizlerinde postoperatif komplikasyonlar (pankreatik fistül, gecikmiş mide boşalımı, hj kaçağı, reoperasyon), preoperatif sarkopeniye göre değerlendirildiğinde preoperatif sarkopeni saptanan ve reoperasyon olan hasta gruplarında toplam sağkalım süresi ile ilgili istatistiksel analizlerde anlamlı şekilde farklılık saptanmıştır. Pankreatik fistül gelişip gelişmeme durumuna göre sarkopenik indeksler ve biyobelirteçlerden elde edilen değerlerin ortalaması alınarak ROC analizi yapıldığında m-HALP, tfa ve total mfa anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Can m-HALP score and Sarcopenia index be considered as independent risk factors in predicting postoperative outcomes in patients undergoing pancreaticoduodenectomy for periampullary region tumors? Materials (Patients) and Methods: Demographic characteristics, preoperative radiological biometric measurements and biochemical parameters, early postoperative complications, total/disease-free survival time, and histopathological features of the tumor were recorded retrospectively of 245 patients who underwent pancreaticoduodenectomy for periampullary tumor between 2017-2022. In the study, the cut-off value for pancreatic fistula was determined by statistical analysis, sensitivity (sensitivity) and specificity (specificity) values were calculated and the area under the ROC curve was evaluated by ROC Analysis. The Kaplan-Meier method was used for the survival curve and the Long-rank test was used to calculate the survival differences between the groups. Results: While 55.9% (n:137) of 245 patients were men, 44.1% (n:108) were women. Male/Female ratio; It was 1.26. Average age of all patients; It was found to be 61.4±11.7 (min: 20, max: 86). The mean BMI of our patients was 26.1±4.5 (min: 17.3, max: 52.7). The complications observed frequently after the operation are pancreatic fistula, hemorrhage and surgical site infections (CAE). Pancreatic fistula was seen 57.6% (n: 141), hemorrhage 64.5% (n: 158), SSI was 52.7% (n: 129). The mean hospital stay of our patients was 16.7±12.2 (min: 2, max: 87) days. The mean postoperative overall survival of the patients was 22.1±17.9 months, while the diseasefree survival was 19.6±17.9 months. No significant difference was found in the analyzes of sarcopenia regarding the development of pancreatic fistula. A significant difference was found in the statistical analyzes regarding the total survival time. m-HALP, tfa and total mfa were found to be significant when ROC analysis was performed by taking the average of the values obtained from sarcopenic indices and biomarkers according to the development of pancreatic fistula or not.