Hydrogeological characterization of the alpu coal mine exploration site in Eskisehir-Turkey
Alpu kömür madeni arama sahasının hidrojeolojik karakterizasyonu, Eskişehir-Türkiye
  1. Tez No: 442262
  2. Yazar: MERT ONURSAL ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışma Türkiye nin Eskişehir ilinde yer alan Alpu Kömür Madeni Arama Sahasının hidrojeolojik karakterizasyonunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gerçekleştirilen çalışma, planlanan madencilik faaliyetleri için gereken Çevresel Etki Değerlendirme raporlarının hazırlanması için gerekli hidrojeolojik bilgilerin temelini oluşturmaktadır. Yapılan karakterizasyon çalışmaları bölgenin yüzey ve yeraltı sularının hidrojeolojik ve hidrokimyasal analizlerini içermektedir. Yeraltı su seviye değerlerindeki zamansal ve konumsal değişimler mevcut pompaj ve gözlem kuyularından yapılan ölçümlerle belirlenmiştir. Yeraltısuyu sisteminin hidrolik parametre değerleri mevcut kuyularda gerçekleştirilen akifer testleri ile saptanmıştır. Suların hidrokimyasal karakteristikleri sahada gerçekleştirilen su kalite parametre ölçümleri, yüzey ve yeraltı sularından periyodik olarak alınan örneklerin kimyasal analizlerinin yaptırılmasıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to characterize the hydrogeological conditions at the Alpu Coal Mine Exploration Site which is located in the Eskisehir Province in Turkey. This is required to provide baseline hydrogeological information before environmental impact assessment of the planned mining operations can be done. The characterization studies included hydrogeological and hydrochemical analysis of groundwater and surface water. The spatial and temporal variations in groundwater levels are determined by measuring the groundwater levels in drilled observation and pumping wells. The hydraulic parameters of the groundwater system are estimated by conducting aquifer tests in some of the wells. The hydrochemical characteristics of the waters are based upon measured field water quality parameters and chemical analyses of the samples taken at periodic intervals from both surface and groundwater.