Applicability of evolutionary game theoretic models to dynamic social networks
Evrimsel oyun teorisi modellerinin dinamik sosyal ağlara uygulanabilirliği
  1. Tez No: 442402
  2. Yazar: MELİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NAFİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sosyal topluluklarda insanların iki temel davranış sergiledikleri bilinmektedir: bireysel çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri veya içinde bulundukları sosyal topluluğun çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri (kooperasyon). Bu iki temel davranış rasyonel insan varsayımını baz alan geleneksel oyun teorisi modelleri ile incelenmektedir. Dolayısıyla bu modeller optimal sonuç getirecek olan davranışın karar alıcıların kişisel çıkarlarını maksimize edecek olan davranış olduğu kabul etmektedirler. Diğer taraftan evrimsel oyun teorisi modellerinde eğer bir oyuncu diğer oyuncunun gelecek hamlesini bilmiyorsa, çıkmaz yaratılarak oyuncuların iki temel davranışının da devam ettirilmesine imkan sağlanmaktadır. Dolayısıyla dinamik sosyal ağları araştırmaya olanak sağlayan ağ biliminin ve evrimsel oyun teorisinin beraber kullanıldığı çalışmalarda insan davranışlarının analiz edilmesi mümkün olmaktadır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında sosyal ağlardaki bağlantı gönderme ve bağlantı göndermeme seçenekleri ele alınarak sosyal ağ bağlantı oyunu gösterilmiştir. Ayrıca sosyal ağların topolojik özelliklerinin bireylerin seçimlerine etkisini araştırmak için ilgili çalışmalar incelenmiştir. Sonuç olarak, sosyal ağ bağlantı oyununun bireylerin karar alma yeteneklerinin ölçülmesi için uygulanılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that in social communities; humans display two main patterns of behavior: acting in their own utility or acting for the utility of the community in which they exist (cooperation). Mentioned two basic behaviors are addressed by the traditional game theory models which take as their basis the rational human. Therefore, these models accept that the behavior which would bring in the optimal outcome, is the one that maximizes the personal benefits of decision makers. On the other hand, evolutionary game-theoretic models hold that if one player does not know the next move of the other player, a dilemma is created and two basic behaviors of each one of the two players are simultaneously made possible to continue. Thus, it is possible to analyze the behaviors of humans with studies that combine network science, which allows examining dynamic social networks, and evolutionary game theory. In this context; the thesis study thereof explains a social network connection game, in light of the options of sending or not sending connections. Additionally, the study examines the results of relevant researches to investigate effects of network topologies on strategy choices of individuals. In conclusion, it is indicated that a social network connection game can be applicable in measuring decision-making skills of individuals.