Baryum katkılı perovskit tip manganitlerin üretilmesi ve manyetokalorik etkilerinin araştırılması
Production of barium doped perovskite-type manganites and investigating magnetocaloric effect
- Tez No: 442434
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇETİN CAN, YRD. DOÇ. DR. CUMHUR GÖKHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Modern toplumlar soğutma sistemlerine çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyaç duymaktadır. Manyetokalorik etkiye (MKE) dayanan manyetik soğutma geleneksel gaz sıkıştırmalı soğutma sistemlerine göre bazı avantajlara sahiptir. Bunlardan ilki, manyetik soğutma sisteminde geleneksel gaz sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde kullanılan ozon tabakasına zarar veren kimyasallar (CFCs) ya da sera gazı etkisi gösteren gazlar (HCFCs) kullanılmamaktadır. İkinci avantajı, manyetik soğutma sistemi daha küçük tasarlanıp üretilebilmektedir. Bir diğer avantajı ise geleneksel gaz sıkıştırmalı soğutuculara göre daha sessiz çalışır. Son olarak, manyetik soğutucular %60'lara varan yüksek verimde soğutma yapmaktadır. Bu çalışmada, perovskit manganitler Sol-gel yöntemiyle üretilmiştir. Örneklere kristalleşme süreci için 1000 ve 1100 °C de 24 saat ısıl işlem uygulanmıştır. Bu süreçlerden sonra, üretilen örneklerin yapısal özellikleri XRD analizi ile belirlenmiştir. Malzemelerin manyetik özelliklerinin tayini için sıcaklık ve dış manyetik alana bağlı sıcaklık ve dış manyetik alana bağlı mıknatıslanma ölçümleri yapıldı. Numunelerin manyetokalorik etkileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Modern society requires available refrigeration due to some needs. Magnetic refrigeration based on magnetocaloric effect (MCE) has some significant advantages compared with traditional gas-compressed refrigeration. First of all, magnetic refrigeration does not include ozone depleting chemicals (CFCs) or greenhouse gases (HCFCs) using gas compressed refrigeration. Second, it can be designed and manufactured more compactly. Other, magnetic refrigerators emit much less noise. The last one is high efficiency reached 60%. In this study, perovskite manganites were synthesised by Sol-gel method. 1000 and 1100 °C temperatures were applied at 24 hours for each samples. After this procedure, structural properties of produced samples were investigated with XRD analysis. In order to define magnetic properties of produced samples, magnetization measurements depend on temperature and magnetic field were done. Magnetocaloric effects of produced samples were defined.