Butik otel ve HİP otellerin iç mekan özellikleri ve deneyim bağlamında incelenmesi
Interior specifications of boutique hotels and HIP hotels and their examination in the context of experience
  1. Tez No: 442468
  2. Yazar: ZEYNEP BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARİYE SELHAN YALÇIN USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde HİP otel ve butik otellerin iç mimari açıdan özellikleri açıklanmıştır. Deneyimsel pazarlama tekniği açıklanmış ve deneyim pazarlama türleri tanımlanmış ve incelenmiştir. Özellikle HİP otellerde kullanılan bu pazarlama yöntemine dikkat çekilmiştir. Araştırmanın uygulamalar bölümünde belirli kriterler; estetik zevke hitap etme, konum, doğa ile uyumluluk, iç mimari özellikler, tanıma uyma, ödül alma gibi doğrultusunda yorumlar yapılmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde turizmin önemi, ülkemizdeki yeri, ekonomiye katkısı, butik ve HİP otellerin önemi ve ülkemizdeki yerine değinilmiştir. Tezin öneriler kısmında HİP otellerin ülkemizin turizm potansiyeli açısından daha fazla yer bulması gerektiği konusunda tavsiyede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, boutique hotels and HIP hotels are examined in accordance with interior architecture. The foundational differences between them have been supported by the instances. The sorts of experiential marketing and the description of it have been explained and analyzed. Especially, this marketing technique using in HIP hotels has been pointed out. In the section of the execution of this study, there are some comments and evaluations in the criteria of the satisfaction of aesthetic pleasure, location, the harmony of nature, architectural structure and feature, accordance with the definition and being awarded. In the final section of this study, the importance of tourism, the place of it in Turkey, the contribution of it in the economy, the significance of the boutique hotels and HIP hotels and their places in the country have been mentioned and searched. In the section of recommendations, it has been suggested that it should be given more attention to finding place of HIP hotels in Turkey.