Laurus nobilis, Vitex agnus-castus ve Tamarix parviflora türlerinin kimyasal içeriğinin ve fenolik ekstraktiflerinin incelenmesi
Investigation of chemical composition and phenolic extractives of Laurus nobilis, Tamarix parviflora and Vitex agnus-castus species
- Tez No: 442748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİM YAŞAR, DOÇ. DR. YASİN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Laurus nobilis, Tamarix parviflora ve Vitex agnus-castus bitkilerinden alınan örneklerde kimyasal bileşim ve fenolik ekstraktifler incelenmiştir. Bu türlerin endüstriyel anlamda oduna alternatif olabilirliği ve antioksidan üretiminde hammadde olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Laurus nobilis, Tamarix parviflora ve Vitex agnus-castus bitkilerine ait örneklerde holoselüloz, selüloz, α-selüloz, lignin ve kül miktarları ile etanol siklohekzan, soğuk su, sıcak su ve %1 NaOH çözünürlükleri sırasıyla %73.26-76.32, %53.59-54.52, %43.28-44.73, %20.39- 21.27, %2.12-2.79, %2.49-2.71, %9.67-11.70, %10.77-12.42 ve %21.77-24.48 aralığında bulunmuştur. HPLC analizleri toplam fenolik madde miktarının Vitex agnus-castus'da 2.09 mg/g, Tamarix parviflora'da 1.05 mg/g ve Laurus nobilis'de 0.58 mg/g olduğunu göstermiştir. Laurus nobilis'te en yüksek miktardaki fenolik ekstraktif madde olarak epikateşin (0.23 mg/g), Tamarix parviflora'da gallik asit (0.17 mg.g) belirlenmiş, Vitex agnus-castus'da ise p-hidroksibenzoik asit (0.95 mg/g) tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, çalışma konusu bitkilerin iğne yapraklı ve yapraklı türlerle karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu göstermiş olup, söz konusu maki türlerinin orman ürünleri endüstrisinde ve ticari antioksidan üretiminde hammadde olarak kullanılabileceklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical composition and the phenolic exractives of the species Laurus nobilis, Tamarix parviflora and Vitex agnus-castus were investigated. The practicability of these species as an alternative raw material in the forest industry and in the production of antioxidant was examined. In the samples belonging to the species Laurus nobilis, Tamarix parviflora and Vitex agnus-castus, the fallowing values were obtained: holocellulose content of 73.26-76.32%, cellulose content 53.59-54.52%, α-cellulose content 43.28-44.73%, lignin content 20.39-21.27%, ash content 2.12-2.79%, ethanol cyclohexane solubility 2.49-2.71%, cold water solubility 9.67-11.70%, hot water solubility 10.77-12.42% and 1% NaOH solubility 21.77-24.48% respectively. HPLC analyses showed that the total amount of phenolic extractives was found to be 2.09 mg/g in Vitex agnus-castus, 1.05 mg/g in Tamarix parviflora and 0.58 mg/g in Laurus nobilis. The dominant phenolic extractive was determined as epicatechin (0.23 mg/g) in Laurus nobilis and as gallic acid (0.17 mg/g) in Tamarix parviflora, whereas the major phenolic extractive in Vitex agnus-castus was found to be p-hydroxybenzoic acid (0.95 mg/g). The results demonstrated that the obtained values from studied plants were comparable to hardwoods and softwoods and mentioned maquis species might be useful raw material for some industrial processes of forest products and commerical production of antioxidant.