Peyzaj mimarlığında yenilenebilir enerji ile aydınlatma
Renewable energy with lighting at landscape architecture
- Tez No: 442749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında; yenilenebilir enerjiler ve bu enerjilerin aydınlatmada nasıl kullanıldığı konusu irdelenmiştir. Aydınlatma; güvenlik, fonksiyonel, estetik ihtiyaçlardan ötürü elzem bir konudur. Bu sebeple artan nüfusa bağlı olarak mevcut enerji kaynaklarının yetersiz olduğu dünyada doğa ile barışık, çevreye zarar vermeyen, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak gerekmektedir. Çalışmada; aydınlatmada kullanılan elemanlar, kullanılan teknikler, yenilenebilir enerji kaynakları ve bu kaynaklardan aydınlatmada kullanılan örnekler üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, renewable energies and the subject of using these energies on lighting were discussed. Lighting issue is needful because of safety, functional and aesthetic needs. For this reason depends on the increasing of the population, in the world which the sources are insufficient, renable enegy sources should be used as ecocredential, campatible with nature. In this study; elements used in illumination, techniques, renewable energy sources and samples which are used on lighting, are focused.