Isparta ili Atabey ilçesi ve çevresinde Ophioninae, Anomalinae, Metopiinae, Acaenitinae, Collyriinae (Hymenoptera;Icheumonidae) alt familyaları üzerine faunistik ve sistematik araştırma
Faunistical and systematic research of Ophioninae, Anomalinae, Metopiinae, Acaenitinae, Collyriinae (Hymenoptera;Icheumonidae) family in Isparta, Atabey district and around Isparta
- Tez No: 442821
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Isparta ili, Atabey ilçesinde Ichneumonidae (Hymenoptera) faunasının tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mayıs- Ekim 2013 tarihleri arasında yapılan çalışmalar dört adet istasyon seçilerek gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda Ophioninae'den 6, Anomalinae'den 7, Metopiinae' den 5, Acaenitinae'den ve Collyriinae'den birer tür olmak üzere toplam 5 altfamilya'ya ait 11 cins ve buna bağlı 20 tür saptanmıştır. Çalışma alanının hem karasal hem de Akdeniz ikliminin etkisi altında olması ve buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünün zenginliği nedeniyle Ichneumonidae faunasına ait biyolojik tür çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine fauna of Ichneumonidae ( Hymenoptera) in Atabey in Isparta province. The studies conducted between May-October 2013 were made by selecting four stations. At the end of the study, from Ophioninae 6, from Anomaloninae 7, from Metopiinae 5, from Acaenitinae 1 and from Collyriinae 1 were identified accordingly a total of 5 subfamilies and 20 species belonging to to these 11 genus. Biological diversity of fauna of Ichneumonidae were found to be considerably more due to the work area being under the influence of both Mediterranean and terrestrial climate and consequently, abundance of rich natural vegetation .