Çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimler açısından çevre politikalarının değerlendirilmesi: Uşak Belediyesi örneği
Evaluation of environmental policy in terms of local government in solution of environmental problems: Sample of Municipality Uşak
- Tez No: 442920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde çevre sorunları en önemli konular arasında yerini almıştır. Sanayileşme, nüfus artışı, plansız kentleşme, enerji ihtiyacının artması ve teknolojik gelişmelere paralel çevre sorunları her geçen gün artmaya devam ederek, dünyanın yaşanılabilirlik düzeyini etkilemektedir. Ortaya çıkan çevre sorunlarına karşı uluslararası boyutta birçok yasal düzenlemeler yapılmış ve çevre sorunlarına karşı bir takım politikalar oluşturulmuştur. Türkiye'de ise 1970'li yıllardan itibaren çevre ile ilgili olarak Anayasada, kanunlarda, kalkınma planlarında ve diğer yasal düzenlemelerde çevre adına önemli adımlar atılmaya başlanmıştır. Türk çevre politikasını oluşturan bu yasal düzenlemelerde yerel yönetimlere önemli görev, yetki ve sorumluluklar verilmiştir. Çevre sorunlarının en temel özelliği merkez kaynaklı olmalarından ziyade yerel kaynaklı ortaya çıkmalarıdır. Bu açıdan çevre sorunlarının çözümüne yerel boyutta başlamak, sorunun büyük boyutlara dönüşmeden çözülmesi için elzemdir. Bu sebeple çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimlerin, özellikle belediyelerin görev ve sorumluluğu önem arz etmektedir. Çalışmanın sonunda çevre sorunlarının çözümünde yerel yönetimlerin çevre politikası uygulamaları, Uşak Belediyesi örneği çerçevesinde ele alınmıştır. Uşak ilindeki öncelikli çevre sorunları açıklanarak, Uşak Belediyesi tarafından çevre sorunlarına yönelik yürütülen faaliyetler ve çevreyi korumaya yönelik politikalar değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler; Çevre, Çevre Sorunları, Çevre Politikası, Yerel Yönetimler, Belediyeler
Özet (Çeviri)
Today, environmental problems have become one of the most important issues. Industrialization, increase in population, unplanned urbanization, and environmental problems paralled with technological developments have been increasing each day and affect the livability level of the Earth. Various legislative regulations have been made internationally against emerging environmental problems. However, in Turkey significantly it has been begun to make a stride in constitution, laws, development plans and other legislative regulations for the environment since 1970's. In these legislative regulations forming Turkish environmental policy local adminstrations are charged with important duties, authority and responsibility. The main characteristics of environmental problems is that they emerge with local origin rather than central origin. From this point of view it is a must to begin the solution of environmental problems locally in order to solve the problem before it turns to large size. Thus, duty and responsibility of the local administrations especially municipalities are very important in the solution of environmental problems. At the end of the study environmental policy practices of local administrations in the solution of environmental problems were handled within the framework of Uşak Municipality sample. By explaining primary environmental problems the activities conducted by Uşak University for the environmental problems and policies for protecting the environment were appreciated. Key words; Environment, Environmental problems, Environmental problems, Local administrations, Municipalities