Örgütsel sinizm ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi: Beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
Relationship organizational cynicism and organizational citizenship behavior: An applications i̇n five star hotel businesses
- Tez No: 442956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Örgütlere yönelik eleştirel, olumsuz tutumlar şeklinde karşımıza çıkan örgütsel sinizm tutumları emek-yoğun olarak çalışan hizmet sektörü işletmelerinde daha fazla ortaya çıkma ihtimali düşünülmektedir. Bu anlamda mevcut işletmelerin, konuyla ilgili daha fazla bilinçli olmaya, önlem almaya yönlendirmektedir. Bunun yanında örgütsel vatandaşlık davranışı da davranış bilimlerinde önemli yeri olan ve turizm sektöründe işletmelerin geleceğine kaynaklık edebilecek bir konu olmaktadır. Dolayısıyla bu iki konunun ilişkilendirilip değerlendirildiği ve turizm sektörün üzerinde bir çalışma yapıldığı bu araştırmada, önemli hizmet işletme türlerini barındıran turizm sektörü içerisinde yer alan konaklama işletmelerinden beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenlerinin örgütsel sinizm tutumlarının örgütsel vatandaşlık davranışı sergilemeleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bazı değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği amaçlanmıştır. Örgütsel sinizm ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilgili kapsamlı literatür taraması yapılmış ve konuyla ilgili olarak beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenleri üzerinde bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anketin örgütsel sinizm ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilgili ölçeklerine ilişkin gerekli olan geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcıların örgütsel sinizm tutumları ve örgütsel vatandaşlık davranışlarına ilişkin düzeyleri gerek ölçeklerin kapsadığı alt boyutlar kapsamında, gerekse her alt boyuta ilişkin ifade bazında yüzde ve frekans tabloları ve aritmetik ortalamaları verilerek yorumlanmıştır. İşgörenlerin örgütsel sinizm tutumları ve örgütsel vatandaşlık davranışlarına ilişkin düzeyleri bireysel özelliklerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği bağımsız örneklemler için t testi ve varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiş ve alt boyutlar ile değişken grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgularda genel örgütsel sinizm ile genel örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki korelasyon analizi ile tespit edilmiş olup, değişkenler arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki olduğu saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar amacına uygun olarak yorumlanıp, sektöre yönelik öneriler de getirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Sinizm, Örgütsel Sinizm, Örgütsel Vatandaşlık
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism, which is revealed in the form of negative attitudes towards the organizations, is more likely to occur in labor-intensive service sector. Therefore, existing enterprises should be more aware of the subject and take necessary measures. Additionally, organizational citizenship is a subject that holds an important place in behavioral sciences and for tourism enterprises. Consequently, this research, which relates these two subjects for tourism sector, aims to analyze the relationship between the organizational cynicism attitudes and organizational citizenship behaviors of the employees working in five-star hotels and to assess whether this relationship varies according to some independent variables. This research starts with a detailed literature review on the subjects of organizational cynicism and organizational citizenship. Next, a survey was conducted on the employees working in five-star hotels. Reliability and validity analysis of the scale on organizational cynicism and organizational citizenship behavior has been evaluated. The research evaluates the items and the subscales of the scale on the organizational cynicism attitudes and organizational citizenship behaviors of the participants by using percentage, frequency and arithmetic mean. The research conducted t-test and variance analysis (ANOVA) in order to find whether the organizational cynicism attitudes and organizational citizenship behaviors of the employees differ according to their individual characteristics. The analysis revealed meaningful difference between the variables and subscales. The relationship between general organizational cynicism and general organizational citizenship behavior was found by the correlation analysis and the relationship was weak and negative. The findings have been interpreted in order to provide suggestions for tourism sector. Key Words : Cynicism, Organizational Cynicism, Organizational Citizenship