Taşeron işletmelerde çalışmanın işgören motivasyonuna etkisi: Hizmet işletmelerinde bir uygulama
The impact of working at the subcantracting businesses on workers motivation: A stundy on service businesses
- Tez No: 443137
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Teknolojik gelişmelerin en üst seviyede yaşandığı, rekabetin global boyut kazandığı günümüzde, işletmeler, bu yoğun ekonomik karmaşa ile başa çıkabilmek maksadıyla farklı stratejiler izlemektedirler. Başlangıçta sadece özel uzmanlık gerektiren işlerin, bu konularda uzmanlaşmış alt kuruluşlara verilmesi olarak uygulanan taşeronluk sistemi, işletmelerin farklı nedenlerle farklı birçok birimlerini, yapısına bakmaksızın, taşere ettikleri devasa bir pazara dönüşmüştür. Taşeron olarak çalışan işletmelerin, bu yapılarına mahsus sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada taşeron olarak çalışan işletmelerde işgörenlerin motivasyon sorunları ele alınmıştır. İşgören motivasyonuna ve yaşam doyumuna etki eden faktörler, İstanbul ilinde, hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir taşeron işletmesinin 169 personeli kapsamında incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Motivasyon Araçları, Taşeronluk, Yaşam Doyumu
Özet (Çeviri)
In face of rapid technological developments and global competition, organizations apply different strategies in order to cope with economic complexities. In the beginning, organizations mainly subcontracted some tasks which required unique expertise. However, more recently, increasingly more tasks and units are being subcontracted, which created a huge market. Organizations, which work as subcontractors have some special problems. This study analyzes the motivation problems of employees in a subcontracting firm and investigates the factors related with motivation and life satisfaction. Data is collected from 169 employees working in a subcontracting firm that is operating in the services sector in Istanbul. Keywords : motivation, motivation tools, subcontracting, life satisfaction