İzmir sağlık tarihine bir katkı:'İzmir Etıbbâsının Birinci İctimâ'ı (Transkript)'
A contribution to the history of İzmir health:', The First Meeting of Doctors of İzmir's(Transcripts)'
- Tez No: 443176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Medical History and Ethics, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma çerçevesinde İzmir Etıbbasının Birinci İctimâ'ı (Transkript) incelenmiş, değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmeler yapılırken başlangıçtan 1918'e Türk tıp tarihinin gelişimi özet halinde verilmiş; İzmir'de tıbbın gelişimi, dönemin azınlık ve Türk hastaneleri, salgın hastalıklar, karantina ve İzmir'de bulunan sağlık kurumları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın konusu olan İzmir Etıbbasının Birinci İctimâsında dönemin hastalıkları ve tedavi yöntemlerinden bahsedilmiş, uygulanan tedaviler ve tedavilerin sonuçları kaydedilmiştir. Ayrıca dönemin bulaşıcı hastalıkları incelenmiş olup bu hastalıkların hangi yollarla bulaştığına, hastalıktan korunmak için ne gibi önlemler alındığına ve tedavi sürecinde nasıl bir yol izlendiğine dair bilgiler verilmiştir. Bu çalışma, dönemin İzmir sağlık tarihini bilimsel veriler ışığında ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the first meeting of doctors of Izmir's evaluation has been made with the examination of it. While these evaluations were made from the beginning to 1918 the improvement of Turkish medicine history was summarized; it has been talked about the improvement of the medicine in Izmir, the minority of the era and Turkish hospitals, epidemics, quarantine and the medical establishments in Izmir. In the first meeting which is the topic of the study, it has been discussed about the illnesses and cure methods of the this time, treatments and İts results has been recorded. In addition the epidemic disease of this time has been analyzed and the informations have been given in detail about how the diseases spreaded, which precations was taken for avoiding the disease and how the treatment processed. The aim of the study is helping to Izmir's health researches.