Özel hastane işleticisinin hastaneye kabul sözleşmesi çerçevesinde yürütülen tıbbi müdahaleden kaynaklanan sorumluluğu
The liability of the private hospital keeper which is comi̇ng from medical intervention as part of the contract of admission in a hospital
- Tez No: 443223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA AKKAYAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hastaneye kabul sözleşmesi, özel hastane işleticisi ile hasta veya temsilcisiyle yapılan ve özel hastane işleticisinin tıbbi müdahalede bulunma ve/veya diğer mutad edimleri (barınma, yedirip içirme vb.) yerine getirmeyi hastanın da bunun karşılığında ücret ödemeyi üstlendiği sözleşmedir. Hastaneye kabul sözleşmesi, 'Hastaneye Tam Kabul Sözleşmesi' ve 'Hastaneye Bölünmüş Kabul Sözleşmesi' olmak üzere ikiye ayrılmakta ve hastaneye tam kabul sözleşmesinin de 'Hekimlik Sözleşmesi Olmaksızın Yapılan Hastaneye Tam Kabul Sözleşmesi' ve 'Hekimlik Sözleşmesi İlaveli Hastaneye Tam Kabul Sözleşmesi' olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, özel hastane işleticisinin hastaneye kabul sözleşmesi kapsamında hangi şartlar altında ve hangi hükümler dâhilinde sorumlu olabileceği, sorumluluğun hüküm ve sonuçları ve bu hususta karşılaşılabilecek problemlerin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Belirtilen bu amaçlar doğrultusunda konu, hem teorik hem de Yargıtay içtihatlarına yer verilmek suretiyle incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hastaneye Kabul Sözleşmesi, Hekimlik Sözleşmesi, Tıbbi Müdahale, Borca Aykırılık, Yardımcı Kişinin Fiilinden Doğan Sorumluluk, Culpa In Contrahendo Sorumluluğu.
Özet (Çeviri)
The contract of admission in a hospital is a contract between the private hospital keeper and the patient or his/her representative that the private hospital keeper performs a medical intervention and other habitual executions (accommadation, wine and dine etc.), in return the patient undertakes the payoff. The contract of admission in a hospital splits into two as“The Contract Of Full Admission In A Hospital”and“ The contract of seperate admission in a hospital”and the contract of full admission in a hospital also splits into two as“The Contract Of Full Admission Without Medical Science”and“ The Contract Of Full Admission In A Hospital With Medical Science”in itself. In this master's thesis, It is aimed to examine thoroughly that under which conditions and terms the private hospital keeper can be responsible, the terms and results of the liabilities and the problems which can occur in this respect. The subject which is stated in accordance with these purposes has been examined both theoretically and by means of including in Supreme Court Practice. KEY WORDS: The contract of admission in hospital, The contract of medical science, Medical activities, The contradiction to due balance, The liabilities rising from the act of second person, The liabilities of Culpa In Contrahendo.