İnternetteki tüketici yorumlarının tüketici satın alma davranışlarına etkisi: İstanbul Sultanbeyli'de görev yapan öğretmenler üzerinde bir araştırma çalışması
The efects of consumer comments on the internet on the consumer purchasing behaviour: A study on the teachers of Sultanbeyli district
- Tez No: 317093
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle, kişiler ürün ya da markalar hakkındaki deneyimlerini büyük kitlelere aktarmaktadır. Özellikle internet teknolojisinde yaşanan gelişmeler, katılımcı web şeklinde de adlandırılan Web2.0 uygulamaları kullanıcılara içerik geliştirme, kendi yaratıkları bir videoyu, bir müzik parçasını paylaşma gibi pek çok özelliği ile kullanıcıların çok daha üretken bir pozisyona gelmelerine imkan tanımıştır. Tüm bu imkanlar günümüz tüketicisinin de markalar karşında çok daha güçlü bir pozisyona gelmelerine neden olurken aynı zamanda tüketicilerin üretim sürecine de dahil olmalarını kolaylaştırmıştır. ?Kullanıcı güdümlü içerik? şeklinde Türkçeleştirilen User Generated Content (UGC), tüketiciler tarafından üretilen görüşleri, önerileri, tavsiyeleri ve ürünler, markalar, şirketler hakkında daha çok kişisel deneyimlere dayanan yorumları kapsamaktadır. Web2.0 ile birlikte sosyal medya araçlarının ortaya çıkması yeni ortamları yaratmaktadır. Bloglar, forum siteleri, sosyal ağ siteleri, video siteleri ve sanal topluluklar gibi yeni ortamlar; internet kullanıcılarının birbirleriyle iletişim kurmalarına, fikir ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak sunmaktadır. Bu durumlar dikkate alınarak hazırlanan bu çalışma, internetteki tüketici yorumlarının tüketici satın alma davranışlarına etkisi ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.Bu tez çalışması, İstanbul Sultanbeyli'de görev yapan öğretmenler üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma çalışmasıdır. Çalışmanın kavramsal çerçevesinde; iletişim, ağızdan ağıza iletişim, tüketici davranışları ve satın alma karar süreci, online ağızdan ağıza iletişim, sosyal medya\sanal topluluklar kavramlarına değinilmiştir. Çalışma, 385 öğretmen üzerinde anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiş tanımlayıcı bir araştırmadır. Elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS for Windows 17.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma) kullanılmıştır. Hipotez testleri olarak Non-Parametrik testlerden Kruskal Wallis H-Testi ve Mann Whitney U testleri, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, people have the opportunity to convey their experiences regarding products and brands to large number of people. Especially, developments in internet technology and Web2.0, also called as participatory web, applications enable people to be more productive with features such as content development and sharing a video or music that they create themselves. All these developments both provide people a stronger position against brands and also ease the inclusion of them to the production process. User Generated Content (UGC) includes opinions, suggestions and recommendations of the consumers and comments on products, brands and companies based more on personal experiences. Arising of social media appliances together with Web2.0 creates new mediums. Blogs, forum sites, social media sites and virtual communities enable internet users to communicate with each other and share their opinions and experiences. This study which was prepared by taking these developments into consideration, aims to display the effects of consumer comments on the internet on the consumer purchasing behaviour.This thesis study is a research study that was realized on the teachers of Sultanbeyli District. In the conceptual framework of the study; communication, word of mouth communication, consumer behaviour and purchasing decision process, online word of mouth communication and social media / virtual communities concepts were mentioned. The study is a descriptive research on 385 teachers that used questionnaire tecnique. During the evaluation of findings, SPSS for Windows 17.0 programme was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods ( Number, Percent, Average and Standard Deviation ) were also used during this evaluation process. As hypothesis test, Kruskal Wallis H-Test and Mann Whitney U test from Non-Parametric tests together with correlation and regression analysis were conducted.