Küresel işletmelerin fiyatlandırma kararlarında psikolojik mesafenin etkisi
The effect of the psychological distance on decisions of the global companies
  1. Tez No: 443290
  2. Yazar: BURAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez araştırmasının amacı, küreselleşmeyle birlikte dünyayı tek bir pazar olarak gören küresel işletme yöneticilerinin fiyatlandırma kararlarını verirken uygulamadaki strateji ve taktiklerle birlikte, psikolojik mesafenin de etkisini ortaya çıkartmaktır. Bunun için psikolojik mesafenin uygulamadaki stratejiler gibi bir aşamadan mı oluştuğu ya da tüm süreci kapsayan bir süreç olduğu düşüncesi ile bir araştırma metodu oluşturulmuştur. Tezin ilk iki bölümünde Literatür taraması yapılarak konu hakkındaki genel kavramlara, tanımlara, küresel işletme faaliyet yöntemlerine, psikolojik mesafe unsurlarına ve fiyatlandırma kararlarına yer verilmiştir. Son bölümde ilk olarak Türk Otomotiv sektörü tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Tür Otomotiv sektöründe lüks segment küresel markaların fiyatlandırmasını ve satışını gerçekleştiren üst düzey yönetici uzmanlarında aralarında bulunduğu üç kişi ile planlanmış mülakatlar çerçevesinde, konuyla ilgili farklı bakış açılarına yer verilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda psikolojik mesafenin, küresel işletme fiyatlandırma kararlarını, uygulamadaki strateji ve taktiklerden önce etkileyerek belirli bir seviyeye getirdiği tespit edilmiştir. Bu seviye ile uygulamadaki stratejiler birleştirildikten sonra psikolojik mesafe unsurlarının fiyatlandırmayı tekrar etkileyerek nihai fiyat kararına varıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Türk otomotiv sektöründe lüks segment küresel markaların fiyatlandırmasını ve satışlarını gerçekleştiren üst düzey yönetici ve uzmanlardan alınan bilgilerin, Türk otomotiv sektörü yetkililerine ve küresel işletmelere farklı bir bakış açısı sağlayarak katkı sağlamaları mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this Thesis research is to reveal the effect of the psychological distance as well as the strategies and tactics in the application when the global management executives, regarding the whole world as a market thanks to globalization, decide on pricing the goods. Therefore, a new research method has been discussed as to whether the psychological distance is comprised of a single stage or it is a process covering the whole process. What can be found in the first two sections of the thesis after making the literature review are the general concepts, definitions, global management activity methods, the factors of the psychological distance and the pricing. In the last section is the history of the first Turkish automobile industry. This is followed by different point of views regarding this issue. To exemplify, three top executives who are responsible for the sale and pricing of global brands in the high-end automobile market were interviewed. As a result of the research made, it has been understood that the psychological distance bring the global management pricing to a certain level through some effects before the strategy and tactics in the application. After this level and the strategies in the application have been combined, the psychological distance factors affect the pricing again and reach the ultimate pricing. Thanks to the information supplied by the top executives in the automobile industry who are in charge of the sale and pricing of high-end market, Turkish automobile sector will improve and will be in a better place than before.