Impacts of digital marketing on brand awareness and a research
Dijital pazarlamanın marka bilinirliğine etkisi ve bir araştırma
  1. Tez No: 443300
  2. Yazar: CEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada dijital pazarlama araçları ve platformlarının markaların bilinirliği üzerindeki etkisi araştırılmakta ve bu doğrultuda tüketicilerin marka farkındalığının yaratılması ve artırılmasında dijital pazarlama araçları ve platformlarının etkili olup olmadığı analiz edilmektedir. Çalışma kapsamında mevcut literatür taranarak, pazarlama kavramı, dijital pazarlama kavramı, gelişimi, araçları, farklılık ve avantajları, dijital pazarlamaya ilişkin göstergeler ile marka kavramı ve marka ile ilişkili olan başta marka farkındalığı olmak üzere çeşitli önemli kavramlar incelenmektedir. Bu bağlamda, dijital pazarlama ve marka farkındalığı hakkında gerçekleştirilen literatür taraması ile birlikte dijital pazarlamanın marka farkındalığı üzerindeki etkisini belirlemek üzere, Survey Monkey uygulaması vasıtasıyla 302 kişi ile 43 sorudan oluşan bir anket uygulaması yapılmıştır. Düzenlenen anket vasıtasıyla elde edilen bulgular neticesinde çalışmanın konusu üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, tüketicilerin marka farkındalığının oluşması ve artırılmasında dijital pazarlama araçları ve platformlarının önemli bir etkisi bulunduğu neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of digital marketing tools and platforms on brand awareness is investigated, thus whether or not digital marketing tools and platforms have effect on creating and increasing brand awareness of consumers is analysed. Therefore, based on the current literature, marketing concept, digital marketing concept, its evolution, tools, differences and advantages, indicators regarding with digital marketing, and brand concept and brand-related other important concepts like brand awareness are explained. In this context, in addition to the literature review on digital marketing and brand awareness, there is conducted 43 questioned questionnaire with 302 respondents via Survey Monkey application in order to measure the impact of digital marketing on brand awareness. As the result of the findings gathered through the survey questionnaire, there has been made evaluations on research topic. In conclusion, the result that there is important impact of digital marketing tools and platforms on creating and increasing brand awareness of consumers is reached.