Foreign policy approaches of the US presidents in the post-cold war era and their effect on the power of the United States in international platform
Soğuk savaş sonrası dönemdeki ABD başkanlarının dış politika yaklaşımları ve onların ABD'nin uluslararası düzlemdeki gücüne etkisi
  1. Tez No: 443329
  2. Yazar: ARDA ONKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABRİ SAYARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Soğuk Savaş sonrasında göreve gelen üç ABD Başkanı olan, sırasıyla Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın seçilmiş bazı krizler dikkate alınarak dış politika yaklaşımlarını incelemektedir. Soğuk Savaş'ın hemen sonrasındaki dönem Amerika Birleşik Devletleri'nin sabit bir siyasi sistem ve ekonomiyle uluslararası arenada tek süper güç olarak ortaya çıkmasına işaret etmiştir. Soğuk Savaş sonrasında, demokrasinin ve serbest ekonominin yayılmasıyla daha barışçıl ve müreffeh bir dünyanın olacağı yönünde büyük beklentiler mevcuttu. Ancak çift kutuplu dünya düzeninden tek kutuplu dünya düzenine geçiş döneminde, yeni güçler dengesine göre her bir ülkenin dış politikasını yeniden yapılandırması nedeniyle uluslararası barışa farklı ve büyük tehditler meydana gelmiştir. Böylece dünya etnik sorunlardan küresel terörizme kadar çeşitli krizlerle yüzleşmiştir. ABD Başkanları'nın bu krizlere yönelik yaklaşımı ve Soğuk Savaş sonrası dönemdeki sorunlara çözüm getirmek için bu Başkanların ABD'nin sahip olduğu gücü ne kadar etkin kullandıkları bu çalışmanın ilgilendiği iki soruyu oluşturmaktadır. Bu sorularla ilgilenmek için bu çalışma öncelikle ABD'nin dış politika yapım sürecinde Başkan'ın yerini ve belirtilen Başkanların aldıkları kararların arkasındaki başlıca uluslararası ilişkiler teorilerini incelemektedir. Genel olarak bu çalışma, çeşitli birincil ve ikincil kaynaklarla ilgili içerik çözümlemesi yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study deals with foreign policy approaches of three US Presidents, namely Bill Clinton, George W. Bush and Barack Obama, after the end of the Cold War with respect to some selected crises. The immediate aftermath of the Cold War had indicated a period in which the United States had been the sole superpower left in the international arena, having a stable political system and economy. There were great expectations towards a peaceful and prosperous world with the spread of democracy and free market economy after the Cold War. However, the transition period from bipolar to unipolar world system came with various significant threats to international peace, as each and every state had to restructure their foreign policies according to the new balance of power. Thus, the world had faced with various crises and hostilities ranging from ethnic disputes to global terrorism. The questions that this study mostly deals with are how the said US Presidents approached to the crises and how effectively they brought the leading power of the United States compared to others to bear in the post-Cold War era. In dealing with these questions the study first attempts to understand the place of the President in foreign policy making process in the United States and secondly the main international relations theories behind the decisions of the Presidents. In general, content analysis is made with reference to various first and secondary resources.