Özel hayatın korunması çerçevesinde istihbarat faaliyetleri
Intelligence activities in the context of protection of private life
  1. Tez No: 443355
  2. Yazar: ZÜLKÜF BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küreselleşme ile birlikte değişen güvenlik anlayışı, istihbarat faaliyetlerinin her zamankinden daha önemli ve yetkili bir kimliğe bürünmesine neden olmuştur. İstihbarat çalışmaları kapsamında teknolojik gelişmelerden daha çok yararlanılması ile birlikte, özel hayatın korunması açısından zorlu bir süreç başlamıştır. Bu durum, istihbarat faaliyetlerinin özel hayat sınırları içerisine hangi şartlarda ve ne ölçüde müdahalede bulunabileceğine yönelik tartışmaları beraberinde getirmiştir. Devletlerin milli güvenliğe yönelik yıkıcı faaliyetlere karşı koyma konusundaki en önemli silahı, hiç kuşkusuz ki istihbarat faaliyetleridir. Özel hayatın gizliliği de istihbarat faaliyetleri karşısında müdahale edilme riski taşıyan haklar arasında ön sıralarda yer almaktadır. Özgürlüklerin, güvenlik ihtiyacı karşısında daha çok feda edildiği 21. Yüzyıl'da, istihbarat ve özel hayatın gizliliği arasında, insan onuruna uygun bir ilişki kurulması acil bir gereksinimdir. Hak ve özgürlüklerin garantörü olma yükümlülüğünün bir gereği olarak bütün devletler, istihbarat yetkilerini hukuka uygun sınırlar ile belirlemeli ve uygulamada ortaya çıkabilecek hukuka aykırılıkları denetleyecek etkili sistemler tesis etmelidir.
Özet (Çeviri)
Security concept changing with the globalisation makes intelligence activities more important and more interventionist. Improvements in the intelligence gathering activities with the help of technological developments shift the protection of private life to a difficult era. Thus, it generates the debates that at which circumstances and to what extent the intelligence activities can intervene in the privacy of the individuals. Intelligence activities are the most important tools of nations in order to protect homeland from the subversive activities. Privacy is also under the risk of intervention of the intelligence activities. The balance between privacy and intelligence gathering activities should urgently be constituted regarding the human dignity in 21st century that is sacrificed of liberty for security deserves. All the governments which have an obligation to guarantee the rights and freedom must describe the boundaries of intelligence activities in terms of compliance with laws and establish effective systems that control the violations of law in the course of practice.