Küresel işletmelerde Expat'lerin göreve hazırlanması ve eğitim metodları
Expat's preparation to job and training methods in global corporation
- Tez No: 443354
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Küreselleşen dünyada uluslararası işletmelerin misafir ülkelerinde bulundukları pazarları daha yakından takip edebilmeleri için ana ülkelerindeki çalışanları denizaşırı görevlendirmeleri gerekmektedir. Bu görevlendirmelerin de işletmeye ve çalışana faydalı olabilmesi için doğru yönetilen bir eğitim süreci esastır. Bu çalışamanın amacı, küresel işletmelerin expat atamalarında eğitimin önemini vurgulamaktır. Bundan yola çıkarak; küresel işletmelerde halen expat görevini yürüten veya yürütmüş olan kişilerle yapılan planlı mülakatta denizaşırı göreve hazırlanma ve eğitim sürecini doğru yöneten işletmenin bir çalışanın mutluluğu ve sürekliliği açısından bir adım önde olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan yola çıkarak, rekabetin çok yoğun olarak hissedildiği küresel pazarda başarıya giden yol insan kaynağına yatırım yapmak, gelişimine ve eğitimine önem vermekten geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to globalization, organizations whith an international presense need to send staff from their head office for foreign duty in order to follow the host country market closer. In order for this to be beneficial for both company and expat the training process must be managed properly. The aim of this thesis is to highlight the importance of training in the process of international companies sending expats abroad. Based on planned interviews with persons who are currently abroad and persons who have completed their expat duties it has become clear the organizations which manage the preparation and training of their expats properly are one step ahead in terms of employee happiness and sustainability. Based on this, in the competitive global market, the road to success for organizations is investment the training and development in the area of human resources.