Çalışanlarda dikkat eksikliği bozukluğunun iş kazası, işe devamsızlık ve iş performansı oranı üzerine etkisi
Workers attention deficit and hyperactivity disorder effect on work place accident, absenteeism and work performance
- Tez No: 443369
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT EROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma yetişkin çalışanların dikkat eksikliği bozukluğu ölçümü, değerlendirilmesi ve sorunların çözümünde kullanılabilecek yöntemlerin ortaya konmasını; çalışanların iş performansı ve işe devamsızlık oranı ile ilişkilerini incelemektedir. Bu çerçevede, iki ayrı üretim firmasındaki mavi yakalı çalışanlar üzerinde yürütülen bu çalışmada, dikkat eksikliği bozukluğundan çıkan işgücü kaybı hesaplanmıştır. Yetişkinlerde DEB DSM-V ölçek ve Stroop Tbag testi uygulanıp çıkan sonuçlar iş performansı, işe devamsızlık oranı ve iş kazası kapsamında incelenmiştir. Bu çalışmanın alt amaçları; mavi yakalı çalışanların kendi dikkatsizliğinden ve sadece bir alanda görülen nadir iş kazaları doğrudan sendrom ile ilişkilendirilemediğini değerlendirmek, işe alım sürecinde ve mevcut çalışan personel üzerinde konuya ilişkin farkındalık yaratma, iş gücü kaybının maddi zararlarını belirleme ve sorunların nasıl minimize edilmesine ilişkin çözüm yolları oluşturmaktır. Bu tez çalışmasında ABD'de yayınlanmış ve kabul görmüş, DEBH'li yetişkinlerin işe devamsızlık oranları ve iş devri oranlarının diğer çalışanlarla kıyaslandığında daha yüksek olması, insan kaynakları değerlendirme modellemesi oluşturmak adına verimli bir başlangıç noktası olabilir. Bu nedenden dolayı kişilik özelliklerine yönelik kazanımlar ve kariyer planlamalarında izlenmesi gereken strateji ve eğitim içeriklerinin belirlenmesi, insan kaynakları işe alım süreci boyutunda faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the correlation of job performance and absenteeism rates with adult attention deficit disorder measurements, evaluations, and an outline of the methods that can be used in solving problems in workers with ADHD. In this context, the study was carried out on two separate production companies by calculating human capital loss of blue collar workers. Adult ADHD DSM-V model as well as Stroop Test in Tbag form applied and the results were examined by the relation of work performance, absenteeism and work accident. Sub-objectives of this study ;rare work place accidents is not a right research method to associate with ADHD, hiring process and raising awareness on existing personnel , to determine the costs of loss work performance for this syndrome and how to create solutions in order to minimize these problems. In addition workers with ADHD has higher tendency of absenteeism rates and US turnover rates comparing without ADHD employees, therefore this study pioneer for creating a supporting arguments with a useful model. Thus, the gains for the personality characteristics as well as carrier planning may increase awareness of human resources department during the hiring procedures.