The compatibility of widely used presence questionnaires with current virtual reality technology
Yaygın olarak kullanılan presence anketlerinin günümüz sanal gerçeklik teknolojisi ile uygunluğu
- Tez No: 443382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sanal gerçeklik teknolojisi 1950'lerden bu yana araştırma ve geliştirme aşamasında olan fenomenleşmiş bir teknolojidir. İlk geliştirilmeye başlandığı tarihten bu yana araştırmacılar sanal gerçeklik teknolojisinin ne kadar gerçek olduğuna dair araştırmalar yapmaktadırlar. Bu araştırmalara göre sanal gerçeklik teknolojisinin gerçekçiliği, kullanıcının dikkatini tamamiyle sanal ortama verebilmesi ve kendini sanal ortamda hissedebiliyor olması ile doğru orantılıdır. Bu iki değişkenin psikolojik değişkenler olmasından ötürü araştırmalar, kullanıcılara sanal gerçeklik teknolojisini denettikten sonra çeşitli sorular sorularak, anket vasıtası ile yapılmıştır. Ancak, sanal gerçeklik teknolojisi ve sağlanan içerik son yıllarda çok ciddi gelişmelere uğramıştır. Dolayısıyla, gerçekçiliği ölçmek için hazırlanan anketlerde bulunan soruların gerçeliliğini yitirmiş olması veya yeni teknolojilere göre düzenlenme durumu olasılığı bulunmaktadır. Bu çalışmada günümüze kadar kullanılmış anketlerdeki soruların, günümüzdeki sanal gerçeklik teknolojisi ile uyuşup uyuşmadığı araştırılmıştır. Birinci bölümde, sanal gerçeklik teknolojisi ve konsepti hakkında kapsayıcı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, kullanıcının dikkati ve kendini sanal ortamda hissetmesi duygusu ile ilgili ve bu duyguların nasıl ölçülebileceği konusunda kapsayıcı bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise kullanıcıların kendini sanal ortamda hissetmesi adına araştırmalarda en çok atıfta bulunulan altı adet anket, günümüz sanal gerçeklik teknolojileri göz önüne alınarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde iki adet anket saha araştırması ile test edilerek değerlendirilmiş ve beşinci bölümde tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Virtual reality is a phenomenon technology, which is in the research and development phase since 1950's and researchers trying to measure the effectiveness of virtual reality since then. According to the studies, the effectiveness of virtual reality is linked with two variables called presence and immersion and they are physicological variables which are part of the human nature. Since it is related with physicology and human nature, researchers are trying to measure the effectiveness of virtual reality with elaborated questionaires right after users had an experience with virtual reality. The virtual reality technology has been developed quickly past several years and since previous questionaires prepared according to the technology at that time, it is highly possible that, questionaires might outdated or should be adjusted according to the current virtual reality technology. This study deals with the viability of questionaires which prepared for measuring the effectiveness of virtual reality technology according to the latest developments on the technology. In the first chapter there are brief information about virtual reality technology and its concept origins. In the second chapter, immersion and presence briefly explained. In addition to that, there are information about how immersion and presence can be measured. In the third chapter major six presence questionnaires evaulated considering the current virtual reality technologies. In the fourth chapter two questionnaires tested with the field research and the research concluded in the fifth chapter.