A qualitative research about brand management decisions and consumer attitudes
Marka yönetimi kararları ve tüketici tutum hakkında bir nitel araştırma
  1. Tez No: 443383
  2. Yazar: SHEHARYAR KAZMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Marka yönetimi kararları tüketici davranışını etkilemede hayati unsurlardandır. Tüketicileri satın almaya yönlendiren tutumlar sıklıkla marka yönetimi kararlarıyla ilişkilidir. Bu araştırmanın amacı marka yönetimi kararlarını ve işletmelerin bakış açısıyla bu kararların tüketici davranışları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, Chicken Spot ve Spectrum Brands markaları seçilmiştir. Birincil veriler bu iki işletmenin pazarlama yöneticilerinden toplanmış, ikincil veriler ise marka yönetimi literatürü taranarak elde edilmiştir. Bulgular göstermektedir ki, mülakat yapılan işletmelerde gözlem, odak grup ve pazar bölümlendirme gibi tüketici araştırma metotları tüketici tutumlarını ölçümlemek için kullanılmakta olup, marka konumlandırma ve marka geliştirme kararları bu bulgulara göre alınmaktadır. Araştırmada ayrıca, tüketicilerin bu kararlara olumlu reaksiyon gösterdikleri marka sadakati ve marka bilinirliği sonuçlarıyla kendini göstermektedir. Bu sonuçlar, ürünlere yönelik yüksek talep ve büyümeyi de beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Brand management decisions are vital for influencing consumer behavior. Consumer attitudes that lead the consumers to purchasing behavior are mostly in relation with brand management decisions. The objective of this research was to examine the brand management decisions and their effect on consumer attitudes from the organization's perspective. As such, two companies Chicken Spot and Spectrum Brands were chosen. The primary data is collected by the in-depth interviews from the head marketing managers of these two companies and secondary data is collected by reviewing the brand management literature. The implications show that a combination of consumer marketing research methods such as observation, focus groups and market segmentation are used to measure consumer attitudes by these companies and the resulting brand management decisions such as brand positioning and brand development are then modified according to consumer preferences. Further offered by the research is that consumers react positively towards these decisions resulting in brand loyalty and brand awareness, which ultimately leads to a higher demand for the product and business growth for the company.