Yönlendirilmiş doku rejenerasyonunda dura mater ve demineralize kemik greftlerinin karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 44340
- Danışmanlar: PROF.DR. NURGÜN BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Özet Periodontal hastalık sonucu çok köklü dişlerin furkasyon bölgesinde oluşan doku yıkımının rejeneratif tedavisi hem destek dokunun hem de hastalar için kolay plak eliminasyonu yapılabilen bölgeler oluşturması nedeniyle ümit vericidir. Bu amaçla yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği ve çeşitli greft materyalleri çalışmalarda kullanılmıştır. Ancak bu yöntemlerin tek kullanımları tolal rejenerasyonu gerçekleştirmekten uzaktır. Bu nedenle yöntemlerin kombinasyonlarının denenmesi fikri son yıllarda önem kazanmıştır. Araştırmamızda, tetrasiklin HCI'le kimyasal olarak hazırlanmış kök yüzeyinde, yönlendirilmiş doku rejenerasyonuna yönelik dura mater kollagen membran ve dondurulmuş kurutulmuş kemik allogrefti osteoinduktif materyal olarak tek başlarına ve kombine olarak uygulanmasından elde edilen klinik sonuçlar değerlendirilmiştir. Klinik çalışmamız ait çene molariarda sınıf n furkasyon lezyonunun tedavisi amacıyla kliniğimize başvuran ve dört gruba aynlan 31 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Furkasyon lezyonlan standardize uzun kon paralel teknikle belirlenen hastalarımıza aynı operasyonÖzet Periodontal hastalık sonucu çok köklü dişlerin furkasyon bölgesinde oluşan doku yıkımının rejeneratif tedavisi hem destek dokunun hem de hastalar için kolay plak eliminasyonu yapılabilen bölgeler oluşturması nedeniyle ümit vericidir. Bu amaçla yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği ve çeşitli greft materyalleri çalışmalarda kullanılmıştır. Ancak bu yöntemlerin tek kullanımları tolal rejenerasyonu gerçekleştirmekten uzaktır. Bu nedenle yöntemlerin kombinasyonlarının denenmesi fikri son yıllarda önem kazanmıştır. Araştırmamızda, tetrasiklin HCI'le kimyasal olarak hazırlanmış kök yüzeyinde, yönlendirilmiş doku rejenerasyonuna yönelik dura mater kollagen membran ve dondurulmuş kurutulmuş kemik allogrefti osteoinduktif materyal olarak tek başlarına ve kombine olarak uygulanmasından elde edilen klinik sonuçlar değerlendirilmiştir. Klinik çalışmamız ait çene molariarda sınıf n furkasyon lezyonunun tedavisi amacıyla kliniğimize başvuran ve dört gruba aynlan 31 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Furkasyon lezyonlan standardize uzun kon paralel teknikle belirlenen hastalarımıza aynı operasyon
Özet (Çeviri)
SUMMARY Regenerative treatment of periodontally involved furcation lesions seems to be promising, for increasing the amount of supporting tissue and also enhancing plaque control effectiveness. Guided tissue regeneration technique and various graft materials have been used for this purpose. Achievement of total regeneration can not be usually obtained by single use of either technique. Therefore, combined usage of techniques has gained importance for the last decade. In the present study, we used dura mater collagene membrane for guided tissue regeneration and DFD6A (Demineralized freeze dried bone allograft ) was used as an osteoinductive material in a single or combined way on the chemically modified root surfaces, and the clinical results were evaluated. 31 patients having Class II furcation lesions in mandibular molars were chosen and divided into 4 groups. Furcation lesions were detected by means of standard long cone parallel technique. Same surgical method was used with various materials and the results obtained were evaluated with regard to periodontal tissue regeneration.Horizontal and vertical clinical probing depths, attachment levels and bone level measurements were obtained at the end of 12'th month, and compared with initial measurements. The healing observed in all of the test groups were better than the control group and the differences were statistically significant. While bone graft and combined groups showed very similar results, horizontal probing and bone gain in the combined group were statistically different from the collagen group. As a result, single use of resorbable dura mater membrane was not satisfactory for GTR in furcation lesions in the present study but single use of bone graft is better than membrane group but not as good as combination group. It was concluded that combination technique is a promising method but further histological investigations are needed to confirm these results. 75