Kemik içi defektlerde mine matriks proteini Amelogenin'in tek başına veya membran ile birlikte klinik olarak karşılaştırılması
The Clinical comparison of enamel matrix protein Amelogenin's single use or combined with membrane in intra bony defects
- Tez No: 90507
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ PARLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
-70- ÖZET Periodontal hastalık sonucu yıkıma uğrayan dokuların rejenerasyonu periodontal tedavinin en önemli hedeflerinden biridir. Bu amaçla geliştirilen yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği ile, cerrahi yöntemle enflamasyon ve etkilerinden arındırılmış periodontal defekt bölgesinde sert ve yumuşak doku ara yüzüne yerleştirilen fiziksel bariyerie oluşturulan boşluğun seçilmiş ve yönlendirilmiş doku ile doldurularak kaybolmuş diş destek dokularının yeniden elde edilmesi hedeflenmiştir. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu kavramı, yalnızca yeni bir rejeneratif tedavi ortaya koymakla kalmamış, aynı zamanda periodontal yara iyileşmesinde cereyan eden hücresel ve moleküler olayların detaylı olarak incelendiği pek çok çalışmanın yapıldığı bir dönemi başlatan biyolojik bir bakış getirmesi nedeniyle önem kazanmıştır. Son 10 yılda migrasyon, ataşman ve hücre proliferasyonunu anlamaya yönelik önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bazı matriks proteinlerle birlikte poiipeptid büyüme faktörleri olarak bilinen ve doğal ortamda bulunan bu moleküller biyolojik olayların anahtar regülatörüdür. Bu faktörlerin periodontal yara iyileşmesinde ve periodontal rejenerasyonda önemli bir rolü olduğu iddia edilmektedir. Bu çalışmada maksiller önkeser ve premolar dişlerdeki üç duvarlı kemikiçi defektlerde EMDOGAIN® tek başına veya solventlerte dehidrate DuraMater, Tutoplast-71- Dura® bariyer membranı ile birlikte kullanılarak klinik ve radyografik olarak karşılaştırmıştır. Bu amaçla klinik ve radyografik muayenelerde erişkin periodontitis tanısı konmuş 10 hastanın periodontal cep derinliği >5 mm, radyografik kemik kaybı >4 mm olan kemikiçi defektli toplam 10 çift birbirinden uzak maksiller diş seçilmiştir. Ameliyatlardan önce tüm hastaların klinik ve radyografik ölçümleri yapılmıştır. Seçilen dişler rastgele 2 gruba ayrıldıktan sonra ilk gruptaki 10 dişe solventlerle dehidrate edilmiş Dura Mater, Tutoplast Dura® membran ile EMDOGAIN® kombine olarak uygulanmıştır. İkinci gruptaki 10 dişe ise sadece EMDOGAIN® uygulanmıştır. Postoperatif 3. ayda klinik ölçümler, 6. ayda ise klinik ve radyografik ölçümler tekrarlanmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre her iki grupta da klinik ataşman kazancı, cep derinliğinde azalma yönünden istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edildi. Radyografik incelemelerde her iki grupta da 6. ayda kemik dolumu saptanmadı. Test ve kontrol grupları birbirleri ile karşılaştırıldığında klinik ve radyografik olarak anlamlı farklar gözlenmedi. Mine matriks proteini EMDOGAIN®'in klinik ataşman kazancı sağlamada başarılı olduğu, ancak 6 aylık iyileşme döneminde kemik dolumu sağlamadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
-72- SUMMARY The ultimate goal of periodontal therapy has been the regeneration of the supporting tissues lost as a consequence of inflammatory periodontal disease. A new treatment modality, guided tissue regeneration (GTR), based on the principle of guiding the proliferation of the various periodontal tissue components during healing following periodontal surgery, has accomplished this goal. The term guided tissue regeneration could not be considered as only a regenerative treatment modality, but also led the therapists to understand cellular and molecular events during periodontal wound healing. Significant advances have been made during the last decade in undersanding the factors controlling the migration, attachment and proliferation of cells. A group of naturally occuring molecules known as polypeptide growth factors in conjunction with certain matrix proteins are key regulators of these biological events. These factors have been claimed to play a key role in wound healing. The aim of this study to compare the effect of EMDOGAIN® combined with Dura Mater (dehydrated with solvents),. Tutoplast Dura® barrier membrane versus, EMDOGAIN® alone, clinically and radiographically in three-walled of maxillary incisive and premolar teeth intrabony-defeets.-73- For this purpose ten clinically and radiographically adult periodontitis patients each of whom displayed one pair of intrabony defects (clinically >5 mm and radiographically >4 mm) located contralaterally in the same jaw, totally 20 defects were randomly treated with EMDOGAIN® + Tutoplast Dura® membrane or EMDOGAIN® alone. Prior to surgery and 3 and 6 months later clinical and radiographic assessments were made. The present trial has demonstrated that both groups showed significant clinical attachment gain and a reduction of pocket depth. However no statistically significant differences were observed on radiographs between the baseline and 6 months assessments in both groups. The comparision between two groups, there was no statistically significant differences in any of the investigated parameters. It may be concluded that the treatment of intrabony periodontal defects with EMDOGAIN® may lead to significant improvement on pocket depth reduction and clinical attachment gain, but not on bone fill at the sixth month assessments.