Yiyeceklerin migren ataklarının tetiklenmesindeki rolünün değerlendirilmesi
The evaluation of the role of foods on triggering migraine attacks
- Tez No: 230493
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Migren tipi baş ağrısının tetikleyicileri arasında gıdalar, eskiden beri bilinen, üzerinde halen tartışmaların sürdüğü, bilimsel ilgi uyandıran bir konudur. Gıdalar, migren atağına yol açabilmekte, antikor aracılı mekanizmaların ağrıyı davet eden unsurlar olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada, besin antijenlerine karşı intoleransı olduğu ELISA ile gösterilen migren hastalarının diyetine bu gıdaların eklenmesi ve çıkartılması ile migren ataklarının karakteristiklerinde olabilecek değişiklikler ortaya konmuştur.İstanbul Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından onaylanmış olan bu çalışmaya; Nöroloji Anabilim Dalı Baş Ağrısı polikliniğinden takipli 25 aurasız migren hastası (2 erkek, 23 kadın; ortalama yaş 36.4 yıl) rızaları alınarak, poliklinik başvuru sırasına göre katılmıştır. Hastaların almakta olduğu ilaç tedavisi üzerinde değişiklik yapılmamıştır. Üç basamakta gerçekleştirilen bu çalışmada; ilk olarak 6 hafta boyunca hastaların diyetinde herhangi bir değişiklik olmaksızın migren ataklarının sayısı, sıklığı, süresi, şiddeti kaydedilmiştir. Ardından hastaların serumunda; intolerans gösterdikleri gıdalara yönelik IgG tipi antikor bulunup bulunmadığı ELISA ile test edilmiştir. Bu testte 266 farklı gıda antijenine karşı antikor taranmıştır. İkinci aşamada hastalar, duyarlı oldukları antijenleri barındıran gıdaların eklendiği diyete (provokatif diyet) konmuş; bu diyet altında migren ataklarının sayı, sıklık, süre ve şiddetleri kaydedilmiştir. İzleyen 2 hafta boyunca hastalar normal diyetlerine dönmüşlerdir. Son aşamada da hastaların intolerans gösterdikleri gıdalar diyetten uzaklaştırılmış ve bu koruyucu diyet altında iken 6 hafta boyunca yaşadıkları migren ataklarının karakteristikleri kaydedilmiştir. Provokatif diyet dönemindeki atak özellikleri, koruyucu diyet altındaki atak özellikleri ile karşılaştırılmıştır.Migren hastaları, koruyucu diyet altında iken provokatif diyet dönemine kıyasen anlamlı derecede daha az sayıda atak geçirmişlerdir. Koruyucu diyet altında hastaların ağrılı gün sayısında anlamlı derecede azalma olmuştur. Ancak, atakların süre ve şiddetinde ise iki dönem arasında fark saptanmamıştır. Provokatif antijenlerin diyetten uzaklaştırılması atakların tetiklenme olasılığını azaltmakta, fakat bir kez atak başladıktan sonra atağın süre ve şiddetinde bir değişiklik yapmamaktadır.Bu bulgular; migren atak sıklığını ve ağrılı gün sayısını azaltmaya yönelik koruyucu tedavi yaklaşımları arasında, hastaların duyarlı oldukları gıdaların saptanıp diyetten çıkartılması şeklindeki bir önlemin değerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Food intolerance is a very well known phenomenon among migraine causatives. The relationship between migraine and diet is still debated and a great deal of scientific curiosity is directed to this topic. Furthermore, antibody associated immune reactions directed to food antigens are postulated as underlying mechanisms of food intolerance in leading pain. Present study was designed to answer to question of ?What happens to migraine by means of frequency, duration and severity of pain episodes if related food antigens were eliminated from diet??Patients with migraine without aura who are already being observed at the headache clinic of Neurology Department were recruited to study which was proven by Local Ethical Committee of Istanbul Medical Faculty. Twenty-five patients (2 males, 23 females; mean age 36.4 years) were enrolled. The scheme of drug therapy of patients either for acute pain episode management or prophylaxis is kept as it was. Study was performed 3 consecutive steps. At the first step, patients were followed for 6 weeks under regular diet in order to recognize migraine characteristics. Soon after, blood sample was taken to search for IgG antibodies directed to food antigens. Patient?s sera were tested for antibodies targeting 266 different food antigens by ELISA. At the second step, patients were followed 6 weeks under provocative diet enriched by foods which patients were intolerant. The number, frequency, duration and severity of pain episodes were recorded. At the final step, foods related to patient?s intolerance were eliminated from diet and the number, frequency, duration and severity of pain episodes were recorded under this protective diet for 6 weeks. The characteristics of pain episodes observed under provocative and protective diets were compared.Comparing to provocative diet conditions, patients had less pain episodes under protective diet. The number of pain episodes and painful days were significantly decreased by the elimination of foods from diet which were related to patient?s intolerance. However, the severity and total duration of pain episodes did not change significantly by putting the patient on protective diet. Protective diet regimen reduced the number of pain episodes by eliminating the triggering food antigens but did not alter the course of pain episodes by means of duration and severity.In conclusion, dietetic arrangement helps to decrease the frequency of pain episodes in migraine patients in whom food intolerance was documented.