İşletmelerde eğitim ihtiyacının analiz süreci ve bu sürece ilişikin çalışan algılarının belirlenmesi
The process of analysing the needs for training of businesses and determi̇ni̇ng the working perception of this process
- Tez No: 443422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENAY YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilgi teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler ve değişen rekabet koşulları karşısında örgütler,insan kaynaklarına daha fazla önem vermektedirler. İş dünyasında insan kaynaklarında eğitime verilen önem giderek artmakta, bu doğrultuda işletmelerin eğitim bütçelerine büyük pay ayırmalarına paralel olarak eğitim planları daha detaylı yapılmaktadır.Eğitim ihtiyacı işletme ve personelin mevcut performansı ile işletmenin ihtiyaç duyduğu performansı ve gelecekte olması gereken performans arasındaki olumsuz yöndeki fark performans açığıdır. Bu araştırmada Türkiye'deki bir GSM operatörünün İnsan Kaynakları işlevlerinden biri olarak eğitim ihtiyacının analiz süreci incelenmiştir.Şirket bünyesindeki eğitim birimi yöneticisi ile mülakat yapılmıştır.Mülakattan elde edilen bilgiler yazılı döküman haline dönüştürülmüştür. Ayrıca çalışmada firmanın eğitimlerine katılmış olan saha çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır.Araştırmanın evreni Bursa'daki 330 saha çalışanı oluşturmuş ,Evrenden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 100 kişi bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
rapid developments in information technology and organizations in the face of changing competitive conditions,they give more importance to human resources.Business in an increasing emphasis on training of human resources,business education budget in this direction parallel to the share allocation plans are more detailed study carried out education is the need of the current operation and staff performance with business needs is the negative difference between the performance and the future performance performance should be open. In this study,a GSM operator in the process of training needs analysis as one of the Human Resources function in Turkey were examined.training unit within the company conducted interviews with managers .The information obtained from the interviews has been converted into a written document. Also working in the field of education employees who joined the company survey was conducted. The study population has created 330 field workers in Bursa, easily selected through the sampling universe of 100 people has been the subject of this study.