The impact of the EU on Turkish asylum policy
Avrupa Birliği'nin Türk iltica sistemine etkisi
- Tez No: 443425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER RAINER BUERGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye AB aday üyeliği söz konusu olmadan önce uzunca bir süre 1994 Yönetmeliği denilen artık miladı dolmuş bir iltica yönetmeliğine sahipti. Öte yandan, AB üyeliği için aday ülke olan Türkiye'nin iltica prosedürlerini yönetmek için uyması gereken bir dizi yasal ve mevzuat hükümlülükleri bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, 1999 Helsinki zirvesinden 2015 yılına kadar geçen süreç içerisinde Türk iltica sisteminin bugünkü halini almış olmasındaki 'Avrupalılaşma' sürecinin etkisini araştırmaktır. Bu çalışma ile Türkiye'nin sığınma sisteminin 'Avrupalılaşması' sürecinde geçirdiği kurumsal, politik,bürokratik ve yasal boyutlara olan etkilerini incelerken döküman analizleri yaptım. Bir diğer deyişle, aday ülke Türkiye'nin yasa ve politika yapıcıları 24. başlık altında Avrupa sığınma politikalarından ne şekilde etkilenmiştiri araştırdım.
Özet (Çeviri)
For a long time, and before Turkey's candidacy into the EU was on the table, Turkey used out-dated asylum regulations, called 1994 Regulations. As a candidate country for EU membership however, Turkey needs to comply with a set of laws and regulations governing asylum procedures. The objectives of the research is to investigate the impact of 'Europeanization' if any on Turkish asylum policy after the 1999 EU Helsinki Summit. It is worth pointing out that a lot of changes happened between the 1994 Regulations and the 1999 Helsinki Summit onwards. This research will use document analysis method to present the impact of institutional, political, bureaucratic and legal dimensions involved in the process of Europeanizing Turkey's asylum system. In other words, to what extent are the legislators and policy makers of Turkey as candidate country affected by EU Asylum policy under Chapter 24?