What makes us resilient: The predictors of resilience
Psikolojik dayanıklılığın yordayıcıları
  1. Tez No: 443424
  2. Yazar: ÖZLEM KELLE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UYSAL IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaşam, doğası gereği stresli olaylar ve durumlar içerir. Bireyler yaşamları boyunca birçok olumlu ve olumsuz olayla karşılaşırlar ve bu olayların üstesinden gelmek bireyden bireye farklılıklar gösterir. Bu araştırmada stresli yaşam olaylarına verilen tepkiler psikolojik dayanıklılık kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Psikolojik dayanıklılık kavramı bireylerin yaşadıkları zorluk, travma, trajedi ve tehditlere adapte olabilme süreci olarak tanımlanmıştır (APA, 2010). Bu süreç bireylerin sahip olduğu karakteristik özellikler ve alınan dış destek farklılıkları nedeniyle her birey için farklı olmaktadır. Buna ek olarak, psikolojik dayanıklılık yaşam doyumunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada bireysel özelliklerden duygulanım, baş etme tarzları, kontrol odağı, adil dünya inancı ve kader algısı ile aile desteği ve sosyal çevre desteğinin psikolojik dayanıklılık üzerindeki rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca psikolojik dayanıklılığın yaşam doyumundaki etkisi de incelenmiştir. Araştırmada 18 yaş üstü yetişkin bireylere ulaşmak hedeflenmiş, kartopu örnekleme yöntemiyle 403 katılımcıya (N=403) ulaşılmıştır. Katılımcıların %76'sı (n= 310) kadın, %24'ü (n= 93) erkektir. Sonuçlara göre, aile desteği ve sosyal desteğe ek olarak bireysel özelliklerden pozitif duygulanım, iyimser baş etme ve kendine güvenli baş etme tarzları psikolojik dayanıklılığın önemli yordayıcılarıdır. Buna ek olarak psikolojik dayanıklılığı yüksek olan bireylerin yaşam doyumlarının da yüksek olduğu bulunmuştur. Demografik özelliklere göre grup farklılıkları, araştırmanın klinik psikoloji alanındaki önemi ve gelecek araştırmalara ilişkin bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
By its nature, life is a stressful phenomenon. Individuals are always targets of many positive and negative life events in which they would show differences in dealing with those events. In this study, the aim was to investigate how individuals react to stressful situations through the concept of resilience. Resilience was defined as the process of adapting well in the face of adversity, trauma, tragedy, threats or significant sources of stress (APA, 2010). This process differs through some individual characteristics and by receiving external support. Additionally, resilience has an important role in increased life satisfaction of individuals. In this study, it was aimed to test the role of individual characteristics of affect, coping styles, locus of control, beliefs in just world and sense of faith in addition to receiving support from family and social environment on resilience. The role of resilience in life satisfaction was also investigated. Target of the study was individuals who were over 18 years of age and 403 participants (N=403) were reached through snowball sampling. Seventy six percent of the participants were female (n=310) and 24% of them were male (n=93). Study results showed that positive affect, optimistic coping style and confident coping style were significant predictors of resilience as individual characteristics in addition to receiving support from family and social environment. Moreover, those participants who scored higher on resilience also reported higher life satisfaction. Group differences among participants having different demographic characteristics, importance of the study in the field of clinical psychology and suggestions for future research were also discussed with relevant literature.