Erken Dönem Güney Sibirya kültürlerinde kült objeleri ve inanç sistemleri
Cult objects and belief systems in Early Periods of Southern Siberian cultures
  1. Tez No: 405658
  2. Yazar: SERGEN ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET MERİH EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
Bu çalışma Neolitik Çağ'dan Erken Orta Çağ'a giden süreç içinde Güney Sibirya kültürlerini; bu kültürlere ait inanç sistemlerini ve kült objelerini içerir. Bölge kültürlerine ait arkeolojik malzeme, yine aynı bölgeden derlenen etnografik malzeme ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bölgede çağlar boyunca devam eden göçler ve kültürel alış-verişler, Sibirya inançlarının şekillenmesinde birinci derece rol oynamıştır. Bu nedenle bölge kültürleri ayrıntılı bir şekilde tanıtılmaya çalışılmıştır. İnanç sistemleri bölümünde ise prehistorik insanda inanç olgusunun gelişimi kronolojik bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü ise kült objelerine ayrılmıştır. Objeler, arkeolojik ve etnografik bulgulara göre iki temel başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the belief systems and cult objects of Southern Siberian cultures extending from the Neolithic to the Early Medieval Period. Archaeological and ethnographical materials of this region have been comparatively studied. Migrations and cultural interactions, continued almost uninterruptedly, played a major role in the formation belief systems in Siberia. Therefore cultures of this region were presented in a detailed way. In the section about the belief systems, the development of prehistoric beliefs has been studied chronologically. The final section of this study focuses on cult objects, which were divided into two groups as the ethnographic and archeological objects.