The role of inter-group biases in children's acquisition of information about others' personality characteristics
Kişilik özellikleri hakkında bilgi ediniminde gruplar arası eğilimlerin etkileri
  1. Tez No: 443464
  2. Yazar: PINAR ALDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE SOLEY MIZRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çocukların sosyal öğrenme stratejileri üzerine yapılan araştırmalar, çocukların bilgi ediniminde seçici olduklarını göstermiştir. Ancak, bu alanda şimdiye kadar yürütülen çoğu çalışma sosyal olmayan unsurlar üzerine yoğunlaştığından, çocukların sosyal varlıklar, örneğin diğer bireyler hakkında bilgi edinimi konusundaki bulgular kısıtlıdır. Bu alanın araştırılması çocukların insanlar hakkındaki dünya görüşlerinin nasıl oluştuğunu anlamak adına önemlidir. Bu çalışma, çocukların sosyal öğrenme durumlarında gösterdikleri kendi grubundan olan bilgi kaynağını takip etme eğilimlerinin farklı sosyal gruplardan olan bireylere karşı önyargıları üzerine etki edip edemeyeceği incelenmiştir. Yapılan ilk araştırma serisinde 6-7 yaş çocuklarının kendi gruplarından olan bireyler için diğer gruplara göre daha fazla pozitif yargı kabul ettiği, ancak kendi gruplarından bir bilgi kaynağı diğer gruptan bir birey için olumlu bir yargı verdiğinde, çocukların bu bireylere en az kendi grupları kadar olumlu yaklaştığı gözlenmiştir. Ġkinci araştırma serisi 4-5 yaş çocuklarının oyun arkadaşı olarak kendi gruplarından bireyleri tercih etme eğiliminde olduklarını, ancak kendi gruplarından bir bilgi kaynağı diğer gruptan olan birey hakkında olumlu bir yargı sunduğunda diğer gruptan olan bireyi tercih ettiklerini göstermiştir. Diğer gruptan olan bilgi kaynağı bu yargıyı sunduğunda ise özellikle kız çocuklar ilk tercihlerini değiştirmekte tereddüt etmişlerdir. Sonuçlar sosyal öğrenme ve sosyal tercih durumlarında çocukların sadece kendi gruplarına gösterdikleri tercih veya diğer gruplardan kaçınma eğilimi tarafından yönlendirilmediğini, bu iki eğilimin etkileşerek çocukların önyargılarını gözden geçirmelerini sağlayabildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies conducted on social learning of children showed that children acquire knowledge from others selectively. However, as most of these studies focused on the knowledge acquisition about nonsocial elements, there is a lack of research on learning about social elements of the world, such as other individuals. Research in this domain might be important in terms of understanding how children's world views on other social entities are formed. The present study is an attempt to expand our understanding in learning about other's personality characteristics. We aimed to understand how children's biases about individuals from different social groups interact with the in-group bias that they display in social learning situations. The first set of studies was conducted with 6-7 year-olds. Results suggested that although children displayed more positivity bias for their in-groups, when an in-group informant gave a positive testimony for an out-group individual, the same amount of positivity bias with in-groups was shown for this individual. The second set of studies was conducted with 4-5 year-olds. Results showed that even though children preferred in-groups as play-mates, they changed this preference when an in-group informant gave positive testimony about an out-group individual; however children, particularly girls, were more reluctant to change their initial preferences when the informant was an out-group member. These results suggest that children's inclinations in social preference and social learning are directed not by in-group favoritism or out-group aversion alone, instead, these two biases interact and modify children's initial tendencies according to the circumstances.