Psychological needs during pregnancy: A qualitative analysis of new mothers' introspections
Hamilelik döneminde psikolojik ihtiyaçlar: Yeni annelerde içebakışın nitel analizi
- Tez No: 443465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP HANDE SART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, yeni annelerin içebakış süreçlerini temel alarak bu yaşantısal değişimde anne olacak adayların olası psikolojik ihtiyaçlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu nitel çalışmada veriler, 3-6 ay önce doğum yapmış, 18-31 yaş arasındaki on beş anneden elde edilmiştir. Annelere, sorumlu ebeler tarafından, İstanbul'da bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinin kayıtlarından ulaşılmıştır. Bu annelerle bireysel, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma dört alana odaklanarak inceleme yapmaktadır ve bu alanlar, hamilelikteki tecrübeler, hamilelikteki tecrübelerle ilişkili etmenler, ideal hamilelik sürecine yönelik istekler ve hamilelerin ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Araştırma bulguları sonucunda on iki tema ortaya çıkmıştır, bunlar; fiziksel sağlık, gebe izlemleri, hamilelik sürecindeki hisler, hazır olma hali, destekleyici kaynaklar, hazırlık için yapılanlar, iş ortamı, gebelikteki pişmanlık ve memnuniyetler, ideal bir hamilelik için istekler, önerilen yöntem ve konular, önerilen kaynaklar ve annelerin tavsiyeleridir. Bulgular üç ana başlık altında tartışılmıştır, bunlar; sağlıkla ilgili tecrübeler, anneliğe geçişi kolaylaştırıcı etkenler ve önerilen müdahalelerdir. Bulgular yorumlandığında hamilelik boyunca çevresindeki kişilerden destek görmenin, eşler arası ilişkinin ve anneliğe geçiş hakkında bilgi almanın da fiziksel sağlık kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple, hamilelerin anneliğe geçiş sürecindeki güçlüklerle baş edebilmesi için çevrelerindeki destekleyici kaynaklar artırılmalı ve zenginleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to focus on possible psychological needs of prospective mothers during pregnancy, based on the reports of new mothers' experiences. In this qualitative study, the data was collected from fifteen mothers aged 18-31 years who were 3 to 6 months postpartum and who had given birth to a full-term baby. Mothers were conveniently selected from the records of Family Health Centers in Istanbul by midwives. In-depth interviews were conducted individually. This study focuses on four main areas examined, namely, the prenatal experiences of the mothers, factors related to the prenatal experiences, aspirations for an ideal pregnancy and ways of addressing the needs of the pregnant women. The findings of this study are grouped into twelve themes: physical health, prenatal follow-ups, feelings throughout pregnancy, preparedness and expectations, supportive resources, preparatory activities, working conditions, regrets or gladness about former pregnancy, wishes for an ideal pregnancy, recommended methods and topics, recommended sources and suggestions of the mothers. The findings are discussed under three headings: health related experiences, facilitators throughout transition to motherhood and suggested interventions for an ideal pregnancy. The findings indicate the importance of support from people around pregnant women, relationship with the spouse and knowledge about transition to motherhood as well as physical well-being during pregnancy. Therefore; supportive resources of pregnant women should be improved and enriched to overcome the changes during transition to motherhood.