Vergi mevzuatı çerçevesinde Türkiye'de vergi adaleti üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 443503
  2. Yazar: GÖKHAN ERASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Adil bir vergi düzeninin sağlanması yüzyıllardır tartışılan bir konu olmuştur. Türkiye'de vergi adaletinin sağlanması anayasal düzeyde dikkate alınan bir olgudur ve maliye politikasının en önemli sosyal amacı olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada vergi sisteminin oldukça gelişmiş olduğu ve verginin daha adil dağıtıldığı OECD ülkeleri ile vergi sistemi ve adaleti açısından henüz kat etmesi gereken epey yol olan Türkiye'nin bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Vergilemede adalet sorunu, birçok kavram açısından ele alınıp değerlendirilebilir. Bu amaçla önce vergi adaleti ilgili kavramlar açısından tartışılmış ardından istatistiki veriler kullanılarak Türk Vergi Sistemi içerisinde yer alan vergi türleri incelenmiş ve adalet kavramı açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Establishing a fair tax scheme has been discussed as a topic in many years. In Turkey, due to the importance of it, ensuring tax fairness is taken in to consideration in the constitutional level and accepted as the most important social aim of fiscal policy In this study a evaluate in the view of tax burden and tax types made between OECD countries which have highly developed taxpaying and fair tax distribution systems and Turkey which has a long way to get over in the way of tax system and tax justice. Taxation justice issues can be evaluated in terms of whether many of the concepts discussed. For this purpose, firstly tax justice is discussed in terms of statistical concepts regarding the types of taxes within the area are examined Turkish Tax System using data and evaluated in terms of the concept of justice.