Zülfü Livaneli romanlarındaki ki yapısının sözdizimi bakımından incelenmesi
The analysis of the relative pronoun in point of syntax in the novels of Zülfü Livaneli
- Tez No: 443538
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye Türkçesinin sözdizimi özelliği yüklem ve yükleme bağlı yapıların birliği ile oluşur. Bu yapı oluşturulurken ortaya konan söz birlikleri çeşitlidir ve sözdiziminde pek çok işlevde görülmektedirler.Bu çalışmada çeşitli dil birliklerini birbirine bağlayan ki bağlacı ve kalıplaşarak oluşturduğu cümle başı edatların sözdizimi çerçevesinde çözümlemesine yer verilmiştir. Bu çözümlemede Zülfü Livaneli'nin romanlarındaki cümle yapılarından yararlanılmıştır. Araştırmamızın konusunu ki'li cümle yapılarından hareketle Zülfü Livaneli romanlarında bu yapıların dikkate değer yeri, kullanımı, görev ve anlam ilgileri oluşturmaktadır. Bu bağlamda ki'li cümlelerin tasnifi, tarihsel gelişim çizgisi incelenerek, Modern Türk Dilbilgisindeki yeri açıklanmaya çalışılmış; Zülfü Livaneli romanlarında yer alan tüm ki'li yapılar incelenerek, bu cümlelerde ki'nin işlevi anlatılmaya çalışılarak bu cümleler ile, ilgili alt başlıklarda tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The characteristics of Turkish syntax comes into extence with the verb and the structures that dependent on the verb. While these structures are being formed, the produced word conjuctions are vorious and they are seen at countless function in syntax.In the study, a places given to the analysis of the relative pronoun which interconnects various langague conjuctions and form sentence head particles by taking a fixed fam. In this analysis, benefit made from the sentence structures from the novels of Zülfü Livaneli. Based on the syntax with relative pronoun, our study's subject is composed of the remarkable place usage, function and noetic of these structures in the novels of Zülfü Livaneli. In thıs connection the classification of the sentence structures with the relative pronoun is made by analysing the historical development line by trying to clarify the location in Modern Turkish Grammer, bein analysed all of the structures with the relative pronoun took place in Zülfü Livaneli novels in there sentences, the function of the relative pronoun is tried to be explained and they were classified in the on titles related to these sentences.