An archetypal reading of mythmaking in Wole Soyinka's The Bacchae of Euripides and Death and The King's Horseman
Wole Soyinka'nın The Bacchae of Euripides ve Death and The King's Horseman adlı eserlerinde mit yapımının arketipsel bir okuması
- Tez No: 443561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEBNEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı Wole Soyinka'nın The Bacchae of Euripides (1969) ve Death and the King's Horseman (1975) adlı eserlerinde görülen mit yapımı özelliğini Carl Gustav Jung'un arketip yaklaşımı merkezinde incelemektir. Adı geçen oyunlarda yazar, Nijerya'da yaşanan politik ve sosyal sorunları, yerel mitleri, ayinleri ve arketipleri kullanarak güncel bir tarihsel çerçevede yeniden yazmayı hedeflemektedir. Tezin giriş bölümünde, ilk olarak, Nijerya'nın sömürgecilik dönemi sonrası politik tarihi çerçevesinde Soyinka'nın biyografisine yer verilmektedir. Sonrasında, mit kavramı tarihsel bir çerçevede ele alınmakta ve psikanaliz kuramı dâhilinde Jung'un arketip yaklaşımına odaklanarak açıklanmaktadır. Son olarak, Soyinka'nın mit yapımında güttüğü amaçlar incelenmekte; Nijerya kültürü ve mitolojisinden yararlanarak bağımsızlık sonrası dönemde ülkesine alternatif bir tarih, kültürel ve politik anlatılar kazandırmak ve bağımsız bir ulusal benlik algısı oluşturmayı amaçladığı öne sürülmektedir. Çalışmanın birinci ana bölümünde, The Bacchae of Euripides adlı oyundaki mit yapımı ele alınmaktadır. Bu bölüm, oyundaki Dionysos mitinin toplumsal yenilenme ile olan bağlantısını inceleyerek başlamaktadır. Ayin kavramının hem Yoruba kültürü hem de Batı kültüründeki yeri vurgulanarak oyundaki uyarlaması incelenmektedir. Bu bölümde, ayrıca, karakter arketipleri ile arketipik semboller analiz edilmektedir. Yazarın antik Yunan oyununun uyarlamasıyla Nijerya'daki totaliter sistemini eleştirdiği ileri sürülmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Soyinka'nın Death and the King's Horseman adlı oyununda mit yapımı irdelenmektedir. Yoruba kültüründe var olan yerel Kral'ın Atlısı mitinin intihar ayiniyle olan ilişkisi çözümlenmektedir. Soyinka'nın Nijerya kültürünü, dilini, tarihini ve inançlarını arketipler yardımıyla yeniden yazdığı ve Death and the King's Horseman'in bu anlamda Nijerya sömürgecilik tarihinin yeniden yazımı olarak değerlendirilebileceği belirtilmektedir. Sonuç bölümünde, iki oyunda görülen mit, ayin ve arketip kullanımı karşılaştırılarak arketiplerin politik bir bağlamda nasıl şekillendirildiği tartışılmaktadır. Soyinka'nın bu iki eserinde mit, ayin ve Jungiyen arketipleri ve sembolleri, Nijerya tarihini yeniden yorumlamanın yanı sıra sömürgecilik sonrası dönemde ülkenin içinde bulunduğu sosyo-politik durumu tartışmaya açmak için uyguladığı belirtilmekte ve böylelikle yazarın Nijerya tarihiyle sosyo-politik gündemini edebiyata, dolayısıyla uluslararası bir platforma taşıdığı öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse mythmaking in Wole Soyinka's The Bacchae of Euripides (1969) and Death and the King's Horseman (1975) using Carl Gustav Jung's archetypal theory. These plays reflect the socio-political problems in Nigeria by means of local myths, rituals and the Jungian archetypes in a contemporary historical frame. In the introduction of this thesis, firstly, a brief postcolonial history of Nigeria is given together with Soyinka's life. Then, the concept of myth is explained within a historical framework, and myths are analysed in the light of psychoanalytic theory as well as Jung's archetypal theory. Lastly, Soyinka's aim in mythmaking is discussed, pointing out that by making use of the Nigerian culture and mythology, the playwright contributes to Nigerian drama by alternative historical, cultural and political narratives. In the first chapter, the mythmaking in The Bacchae of Euripides is explored. This chapter starts with an examination of the connection between the Dionysus myth and communal renewal. The significance of ritual in both the Yoruba culture and Western culture is emphasised, and the adaptation of ritual in the play is analysed. In addition, Jungian character archetypes and archetypal symbols are elaborated on. It is asserted that by adapting the classical Greek play, the playwright criticises the totalitarian system in Nigeria. In the second chapter, Soyinka's mythmaking in Death and the King's Horseman is scrutinised. The local King's Horseman myth is focused on in relation to the local ritual of suicide. It is underlined that Soyinka blends archetypes with elements of the Nigerian culture, language, history and belief system and that Death and the King's Horseman can therefore be considered a rewriting of the colonial history of Nigeria. In the conclusion, the myths, rituals and archetypes in the plays are compared and contrasted. It is concluded that Soyinka, in his mythmaking, adopts local and classical myths, rituals and Jungian archetypes and symbols to reinterpret Nigerian history and to discuss the socio-political conditions in his country in the postcolonial period, thereby reflecting the socio-political agenda of his country in literature and carrying it to an international platform.