Sjögren sendromu hastalarında özofagus fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of esophageal functions in patients with sjogren's syndrome
  1. Tez No: 443667
  2. Yazar: PINAR ARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Sjögren sendromu tükürük bezlerini etkileyen kronik bir hastalıktır ve en sık semptomu ağız kuruluğudur. Gıdaların faringoözofageal transferi için tükürük gerektiğinden tükürük azlığı ve yokluğu disfajiden sorumlu olabilir. SS'da glandüler yapıların inflamasyonu ile oluşan tükürük salgısı, özofageal veb, özofagusta asit klerensinin azalması; gastrik hiposekresyon gibi durumların motilite bozukluğundan sorumlu olabileceği üzerinde durulmaktadır. Ancak Sjögren sendromunda özofageal motilite bozukluğu arasındaki ilişki henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı Sjögren sendromunun özofagus fonksiyonlarına etkisi olup olmadığını manometrik olarak değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Sjögren sendromu tanısı olan 40 hasta ve kontrol grubu olarak daha önce fonksiyonel dispepsi tanısı almış ve özofagus motilitesine bakılmış 30 hasta dahil edildi. Bir gecelik açlık sonrası MMS markalı, mikroperfüzyon sistemiyle çalışan motilite cihazı ile özofagus gövde kontraksiyon amplitüdü, velosite, kontraksiyon süresi, alt özofagus sfinkter (AÖS) istirahat basıncı, AÖS % gevşeme, gevşeme süresine bakıldı. Sjögren sendromu olan hastalar ve kontrol grubunun demografik özellikleri; hastalık tanıları, hastalık karakteristikleri ve endoskopik bulguları retrospektif olarak tarandı. Bulgular: 40 Sjögren sendromu hastasının ortalama yaş ve ortalama hastalık süresi sırasıyla: 57±12 (min: 25, max: 75) ve 6,2±4,9 yıldı (min: 0,5-30 yıl). Hastaların 32 tanesi primer SS, 8 tanesi ise sekonder SS idi. Hastaların % 52,5'inde reflü, göğüs ağrısı ve disfaji gibi özofagus semptomlarından en az bir tanesi vardı. En sık görülen özofageal semptom 13 (%32,5) hastada disfajiydi. Yapılan manometrik incelemede SS grubunda AÖS istirahat basıncı (mmHg): 22±11,2, AÖS % relaksasyon (%): 94,7±6,4, ortalama AÖS relaksasyon süresi (s): 5,9±1,4, ortalama özofagus gövde kontraksiyon amplitüdü (mmHg): 74,1±35,8 ve ortalama velosite (cm/s): -1,6±23,2 saptandı. Kontrol grubunda ise bu parametreler sırasıyla 20±8,1, 96,2±5,1, 8,3±1,9, 63,1±23 ve 3,4±1,6 saptandı. Her iki grubun karşılaştırılmasında SS'da ortalama relaksasyon süresinin daha kısa olması (p:
Özet (Çeviri)
Introduction: Sjögren's syndrome is a chronic disease affecting the salivary glands and its the most common symptom is dry mouth. Because saliva is essential for the pharyngoesophageal transfer of food, the absence of saliva may be responsible for dysphagia. In Sjögren's syndrome, it's suggested that saliva flow, esophageal web, reduction of esophageal acid clearance, gastric hyposecretion caused by glandular inflammation are responsible for motility disorder. However, the relationship between esophageal motility disorder and Sjögren's syndrome remains unclear. The aim of this study is to evaluate the effect of Sjögren's syndrome on esophageal functions as manometer. Patients and Method: Forty patients with Sjögren syndrome over the age of 18 years were enrolled into the study. 35 patients diagnosed as having functional dyspepsia were also included in the study as a control group. After one night fasting esophageal motility testing was performed by using a microperfusion system motility device (MMS). Esophagus contraction amplitude, peak velocity, contraction time; Lower esophagus sphincter resting pressure, LES relaxation, LES relaxation duration were assessed. Demographic characteristics, disease diagnosis, disease characteristics, endoscopic findings of patients with Sjogren's syndrome and control subjects were obtained retrospectively. Results: The mean age and duration of disease of 40 SS patients were respectively 57±12 (min: 25, max: 75) ve 6,2±4,9 years (min: 0,5, max: 30 yıl). 32 of the cases were primary SS, and 8 of them were secondary SS. 81,5% of patients have at least one ofthe symptoms reflux, chest pain or dysphagia. Most commonly seen esophageal symptom was dysphagia in 13 (32,5%) patients. As for manometric finding: LES resting pressure was 22±11,2; LES % relaxation was 94,7±6,4; LES relaxation duration was 5,9±1,4; mean esophagus contraction amplitude was 74,1±35,8 and velocity was -1,6±23,2. In control group these parameters were respectively 20±8,1, 96,2±5,1, 8,3±1,9, 63,1±23 and 3,4±1,6. In patients with Sjögren syndrome compared to functional dyspepsia patientsi, LES relaxation duration was shorter (p: