Tip 2 Diabetes mellitus tanılı hastalarda sodyum glukoz kotransporter-2 inhibitör kullanımının fibrozis-4 skoruna etkisi
Effect of sodium glucose cotransporter-2 inhibitor use on fibrosis-4 score in patients with type 2 Diabetes mellitus
- Tez No: 939284
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU, DR. ECE ÇİFTÇİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmada, tip 2 diabetes mellitus tanısı olan hastalarda sodyum-glikoz ko-transporter-2 (SGLT-2) inhibitör kullanımının hepatik steatoz ve hepatik fibroz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla fibrozis-4 (FIB-4) skoruna etkisi incelendi. Gereç ve Yöntem: 01.08.2021–01.01.2024 tarihleri arasında başvuran, SGLT-2 inhibitör tedavisi alan 1108 hasta incelendi. 381 hasta çalışma dışı bırakıldı. Hastaların bilgileri kullanılarak; Fibrozis-4 skoru: Yaş (yıl) × AST (U/L)/[PLT (109 /L) ×√ALT (U/L) formülüyle hesaplandı. Tedavileri süresince belli aralıklarla FIB-4 skoru hesaplanarak karşılaştırılma yapıldı. Veriler SPSS 22.0 ile analiz edildi; uygun istatistiksel testler uygulanarak SGLT-2 inhibitör kullanan hastaların yaş, cinsiyet ve tedavi süresinin FIB-4 skorları üzerindeki etkisi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %54,2'si kadın, %45,8'i erkek ve yaş ortalaması 57,85 ± 9,56'dır. Tedavi sonrası FIB-4 skorunda azalma oldu, ancak anlamlı saptanmadı. (p=0,391). AST ve ALT düzeylerinde anlamlı azalmalar saptandı. (p12 ay grupları karşılaştırıldığında, uzun süreli takipte FIB-4 skorlarında daha belirgin azalma görüdü. (p=0,047). İlk FIB-4 skoru ≥1.3 olan hastalarda tedaviyle birlikte FIB-4 değerlerinde anlamlı azalma gözlendi. (p 12 ay SGLT2 inhibitörü kullanımının (p = 0.022) ve ≥65 yaş (p = 0.006), FIB-4 skorundaki değişimi bağımsız ve anlamlı olarak etkilediği saptandı. Cinsiyetin etkisi anlamlı bulunmadı. (p=0,072). Sonuç: SGLT -2 inhibitörlerinin tip 2 diyabetli bireylerde karaciğer enzimlerini düşürerek karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği gösterildi. FIB-4 skorundaki azalma özellikle ileri yaş, yüksek FIB-4 skoru ve uzun tedavi süresiyle ilişkili bulundu. Gelecekte yapılacak çalışmalarla SGLT-2 inhibitörleri, yüksek riskli hastalarda karaciğer fibrozisi yönetimi için umut verici bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of sodium-glucose co-transporter-2 (SGLT2) inhibitors on hepatic steatosis and fibrosis in patients with type 2 diabetes mellitus by examining changes in the FIB-4 score. Materials and Methods: A total of 1108 patients treated with SGLT2 inhibitors between 01.08.2021 and 01.01.2024 were included in the study. After exclusion criteria were applied, 381 patients were excluded. The FIB-4 score was calculated using the formula: Age (years) × AST (U/L) / [PLT (10⁹/L) × √ALT (U/L)]. FIB-4 scores were compared at different time points during treatment. Data were analyzed using SPSS 22.0. The impact of age, sex, and treatment duration on FIB-4 was evaluated using appropriate statistical tests. Results: Of the patients, 54.2% were female, and the mean age was 57.85 ± 9.56 years. Although the FIB-4 score decreased after treatment, the reduction was not statistically significant (p=0.391). However, significant reductions were observed in AST and ALT levels (p12 months (p=0.022) and age ≥65 (p=0.006) independently affected FIB-4 reduction. Gender had no significant effect (p=0.072). Conclusion: SGLT2 inhibitors may improve liver function by reducing liver enzymes in patients with type 2 diabetes. FIB-4 reduction was more prominent in older patients, those with higher baseline scores, and those with longer treatment durations. Further research may clarify their role in managing hepatic fibrosis.