Kronik bel ağrılı hastalarda ağrı, klinik ve fonksiyonal durumun yaşam kalitesi üzerine etkisi
Health-related quality of life in patients with chronic low back pain: Effects of pain, clinical and functional status on quality of life
  1. Tez No: 443717
  2. Yazar: AZZAM ALARAB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELNUR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik bel ağrısı olan hastaların sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerini araştırmak ve hastaların klinik ve aktivite düzeylerinin yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek için bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim kronik bel ağrısı tanısı almış 400 kişi üzerinde yapıldı. Çalışmamıza yaşları (18-62) (Ort.±SS 27,25±10,68) arasında değişen 200'u kadın, 200'u erkek toplam (400) olgu dahil edildi. Çalışmamızda kişilere ait demografik bilgiler, meslek durumu, eğitim durumu, vücut kitle İndeksi (VKİ), ağrı hasta değerlendirme formuna kaydedildi. Vizüel analog skalası (VAS), fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesi Nottingham sağlık profili anketi (NSP) ve fonksiyonel bağımsızlık ölçeği anketi (FBÖ) değerlendirmede kullanıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu olgular demografik özelliklerine göre incelendiğinde; olguların cinsiyet oranları ve VKİ değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to investigate health-related quality of life in patients with chronic low back pain and to evaluate the impact of pain, clinical and functional status on quality of life. Material and Method: The study was consisted the patient has chronic low back pain in Orthopedic and Traumatology in the Dokuz Eylül Hospital in Izmir. The study included (200) women and 200 men between the age of (18- 62) (mean 27, 25±10, 68) years. The demographic data, occuption, education status, body mass index (BMI) and pain in assesment form was evaluated. visual analouge scale (VAS) was evaluted. Nottingham health profile (NHP) and functional independence measure(FIM) scales for Functional status and quality of life was evaluated. Result: Patient and control groups when analyzed according to demographic characteristics of the patients; sex ratio and BMI values were not statistically significant difference between groups(p> 0.05).