Akut, subakut ve kronik bel ağrılı hastalarda klinik parametreler, kinezyofobi, depresyon, anksiyete, uyku ve yaşam kalitesi değerlendirilmesi ve lomber manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile ilişkilerinin araştırılması
Evaluation of clinical parameters, kinesiophobia, depression, anxiety, sleep and quality of life and research of the relationships between lumbar magnetic resonance imaging findings in patients with acute, subacute and chronic LOW back pain
- Tez No: 802520
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KUTAY ORDU GÖKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızda akut, subakut ve kronik süreçte bulunan tüm bel ağrılı hastalarda klinik ve demografik özelliklerin yanında ağrı, kinezyofobi, depresyon, anksiyete, ağrıya bağlı engellilik düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi ve üzerindeki etkileri ile bu etkilerin yanında lomber manyetik rezonans görüntülemelerinde (MRG) radyolojik kas değerlendirme protokolü içinde belirlenen kas gruplarının yapı ve özelliklerini içeren kas değişikliklerinin incelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel olarak planlanan çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi polikliniklerine bel ağrısı nedeniyle başvuran ve önceden lomber MRG çekilmiş, 18 yaş üstü ve günlük yaşamında aktif olan 90 (doksan) olgu alındı. Hastaların klinik ve demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, medeni hali, ek hastalıkları, vücut kitle indeksi (VKİ)) kaydedildi. Hastalar bel ağrısı süresine göre akut, subakut ve kronik bel ağrısı olarak sınıflandırıldı. Semptom süresine göre 1 aydan kısa süren olgular akut, 1-3 ay süren olgular subakut, 3 aydan uzun süren olgular kronik olarak değerlendirilmiştir. Ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS) (istarahat, gece ve aktiviteyle ortaya çıkan) ve Leeds Asseessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS), fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi için Short From-36 (SF-36) ve engellilik değerlendirimi için Revize Oswestry Engellilik Skalası (ROES), uyku kalitesi değerlendirimi için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), depresyon taranması amacıyla Beck Depresyon Ölçeği, anksiyete taranması amacıyla Beck Anksiyete Ölçeği, kinezyofobi değerlendirimi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanıldı. Radyolojik kas değerlendirme protokolüne göre belirlenen paraspinal kaslar MRG'de aynı hekim tarafından okunup ölçülerek değerlendirildi. Bu değerlendirimde, L3 vertebra anterior yüksekliği ile L3 vertebranın tam orta noktasından geçen T2 sekans aksiyel kesitte, her iki taraflı psoas, quadratus lumborum ve erector spinae-multifidus kas kompleksi kaslarının çevreleri çizilerek total kesitsel alanları (CSA) ve yağ alanları ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda bel ağrısı olan 38 kadın ve 52 erkek hastanın yaş ortalaması 45,10±17,18 yıl, VKİ ortalaması 26,53±3,84'tü. Hastaların hareket ile gözlenen VAS değeri ortalaması 44,50±26,03'tü. Hastaların 82'sinde (%91,1)'inde nörolojik muayene doğaldı. Ağrı 65 (%72,2) hastada çeşitli bölgelere yayılıyordu. Hastaların %25,6'sı akut, %26,7'si subakut, 47,8'i ise kronik dönemdeydi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Clinical Parameters, Kinesiophobia, Depression, Anxiety, Sleep and Quality of Life and Research of the Relationships between Lumbar Magnetic Resonance Imaging Findings in Patients with Acute, Subacute and Chronic Low Back Pain Objective: The aim of our study is to evaluate the effects of low back pain in acute, subacute and chronic stages on clinical and demographic characteristics, pain, kinesiophobia, depression, anxiety, sleep and quality of life and in addition to these effects, we aimed to examine the muscle changes including the structure and properties of the muscle groups determined in the radiological muscle evaluation protocol in lumbar magnetic resonance imaging (MRI). Material and Methods: In this cross-sectional study, 90 (ninety) cases who were active in their daily life over the age of 18 with low back pain that applied to Ankara City Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Hospital and had a previous lumbar MRI were included. The clinical and demographic characteristics of the patients (age, gender, educational status, employment status, marital status, comorbidities, body mass index were recorded. Patients were classified as acute, subacute and chronic low back pain according to the duration of low back pain. According to the duration of symptom, cases lasting less than 1 month were considered as acute, cases lasting 1-3 months were considered as subacute, and cases lasting longer than 3 months were considered as chronic. For pain evaluation Visual Analogue Scale (VAS) (at rest, at night and on movement) and Leeds Assessing of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS), for functional status and quality of life evaluation Short From-36 (SF-36), for disability evaluation Revised Oswestry Disability Index (RODI), for sleep quality evaluation Pittsburgh Sleep Quality Index, for depression screening Beck Depression Scale, for anxiety screening Beck Anxiety Scale and for kinesiophobia evaluation Tampa Kinesiophobia Scale were used. In MRI, the anterior height of the L3 vertebra, cross-sectional areas (CSA) and fat areas on both sides of the psoas, quadratus lumborum, erector spinae-multifidus muscle complex muscles were measured by drawing their circumferences in the T2 sequence axial section passing through the midpoint of the L3 vertebra by the same physician according to the radiological muscle evaluation protocol. Results: The mean age of 38 female and 52 male patients with low back pain was 45.10±17.18 years, and the mean BMI was 26.53±3.84. The mean VAS value observed with movement of the patients was 44.50±26.03. Neurological examination was normal in 82 (91.1%) of the patients. Pain spread to various regions in 65 (72.2%) patients. 25.6% of the patients were in acute, 26.7% in subacute, 47.8% in chronic phase. A statistically significant difference was found between the distribution of employment status, presence of comorbidity and presence of depression according to the duration of pain, and this difference results from the chronic pain group.