Ankara ilinde kayısı, erik ve şeftali ağaçlarında görülen sharka hastalığının yayılış alanlarının tesbiti ve tanısı üzerinde araştırmalar
Studies on incidence and identification of sharka disease on plums, apricots and peaches in Ankara province
- Tez No: 12988
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ankara'nın 13 ilçesinde yapılan surveyler sonucu Sharka hastalığına 5 ilçede rastlanmıştır. Yapılan tespitlerin çoğu Altın dağ ilçesi Aydınlık mevkiindeki bir durum dışında ev bahçelerinde dir. Ankara şehir merkezi kayısı ağaçlarının büyük bir kısmının enfekteli olduğu' gözlenmiştir. Enfekteli erik ağaçlarına ise şehir merkezindeki bir meyve bahçesi ile iki ev bahçesinde rastlanmıştır. Şeftali ağaçlarının hiçbirinde hastalığa rastlanamamıştır. Sharka hastalığının mevcudiyeti özel belirtileri, indikator bitkilerce inokulasyon testleri, inclusion bodylerin varlığı ve pozitif mikropresipitasyon serolojik testleri ile ortaya çıkarıl mıştır.ANAHTAR KELİMELER : Survey, Sharka, İndikator, İnoku lasyon, inclusion Body, Mikropre sipitasyon
Özet (Çeviri)
As the result of the surveys made in 13 districts of Ankara, Sharka disease was found in 5 of them, being mostly in private gardens in the city except one occasion in Altındağ, Aydınlık. Most of the apricot trees in Ankara city center were found infected. Infected plum trees were observed one orchard and two private gardens in the city center. No infected peach tree could be determined. Occurence of Sharka disease was proved based on the specific symptoms, inoculation tests on indicator plants, presence of inclu sion bodies and positive reactions on microprecipitation serological tests.KEY WORDS: Survey, Sharka, Indicator, Inoculation, Inclusion body, Microprecipitation