I. sınıf kapanışa sahip bireylerin yumuşak doku estetik normlarının arnett analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of soft tissue esthetic norms in individuals with class i occlusion by arnett analysis
- Tez No: 443784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORUÇ YENER ÇAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Literatürde, sert doku sefalometrik analiz yöntemleri ve Arnett yumuşak doku analiz yöntemi ile farklı etnik gruplarda çalışmalar yapılarak; birçok bölgenin sert ve yumuşak doku normları incelenmiştir.Fakat literatürde Çukurova bölgesinin bölgesinin yumuşak doku estetik normlarının incelendiği herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır.Bu çalışma literatürdeki bu eksikliğin giderilmesi amacı ile planlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden; I. Sınıf kapanışa sahip ve dahil edilme kriterlerine uyan 45 kadın, 45 erkek toplam 90 birey üzerinde çalışmamız bir öncül çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Dahil edilen bireyler 3 yaş grubuna ayrılmıştır. 16-20 yaş I. Grup, 20-25 yaş II. Grup ve 25-30 yaş III. Grup olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışması, bireylerin lateral sefalometrik radyograflar üzerinde, Arnett yumuşak doku analiz yöntemi, Audaxceph Advantage programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki 45 erkek bireyin 13 yumuşak doku değeri literatürde bahsi geçen ortalama değerlerine göre kıyaslandığında; ULT, LLT, P-P', M-M', ULA, A'-TVL, ULA-TVL, MX1-TVL ve MD1-TVL değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Çalışmamızdaki 45 kadın bireyin 13 yumuşak doku değeri literatürde bahsi geçen ortalama değerlerine göre kıyaslandığında; ULT, LLT, P-P', NLA, ULA, A'-TVL, ULA-TVL, MD1-TVL ve LLA-TVL değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Sonuç: 90 bireyin yaş grupları ve cinsiyetler arasında Arnett yumuşak doku değerleri istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the literature, Studies among different ethnic groups have been made and norms of the hard and soft tissue was investigated in many regions using the hard tissue cephalometric analysis methods and Arnett soft tissue analysis method.However we identified the absence of Soft tissue norms analysis for the Cukurova region in the literature.This study has planned to correct the deficiencies in this subject. Materials-Methods: By using the Cukorova University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics archives we have selected 45 Male and 45 Female in total 90 subjects with class I oclussion which met our criteria for inclusion. The subjects have been divided to three groups based on their age. 16-20 years group I, 20-25 years group II, and subjects 25-30 years were categorized to be group III. In this thesis study Arnett soft tissue analysis was made on the subjects Lateral Cephalometric Radiographs using the Audaxceph Advantage program. Results: In our study, when 13 tissue analysis of 45 male subjects were compared with mean values in the literature. There was a significant statistical difference observed between their ULT, LLT, P-P', M-M', ULA, A'-TVL, ULA-TVL, MX1-TVL and MD1-TVL values.In our study, when 13 tissue analysis of 45 female subjects were compared with mean values in the literature. There was a significant statistical difference observed between their ULT, LLT, P-P', NLA, ULA, A'-TVL, ULA-TVL, MD1-TVL and LLA-TVL values. Conclusion: Total 90 subjects were studied in their age and gender groups, and in their Arnett soft tissue value measurement evaluations variations have been observed.