Tip 1 diyabetli hastalarda hipoglisemi korkusunun incelenmesi
Fear of hypoglycemia in TYPE 1 diabetes patients
- Tez No: 443793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÜNSAL AVDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma; Tip 1 diyabetli hastalardaki hipoglisemi korkusunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Verilerin Toplanması/Anketlerin Diyabetli Bireylere Uygulanması- Mart-Mayıs/2016 tarihleri arasında İzmir ilindeki bir Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diyabet Polikliniği'nde gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak 'Diyabetli Birey Tanılama Formu' ve 'Hipoglisemi Korku Ölçeği (HFS)' kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan Tip 1 diyabetli bireylerin %60'ı kadın, %46'sı evlidir. Diyabetli bireyler, %58'i ekonomik durumlarını orta olarak belirtirken, %34'ü kötü olduğunu söylemişlerdir. Çalışmaya katılan Tip 1 diyabetli bireylerin yaş ortalaması 29.5 (± 10.04) olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan grubun %80'i tedavi şekli olarak insülin kalemini, %20'si ise insülin pompasını ve tamamı da insülin tedavisini kendi gerçekleştirmektedir. Çoklu işaretleme yapılabilen diyabet eğitiminin nere(ler)den alındığına dair soruda en yüksek oran %84 ile eğitimin hemşirelerden alındığını göstermektedir. Çalışmaya katılan Tip 1 diyabetli bireylerin ortalama HbA1c değeri ise % 8.4 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan Tip 1 diyabetli bireylerin ölçekten aldıkları ortalama puan 1.915 (± 0.79) olarak bulunmuştur. Buna göre kadınların HKÖ puan ortalamasının, erkeklerden daha yüksek çıktığı istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Evli olanların HKÖ puan ortalamasının, bekar olanlara göre daha yüksek çıktığı istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. İnsülin kalemi kullananların HKÖ puan ortalaması, insülin pompası kullananlara göre daha düşük çıkmıştır. Diyabet komplikasyonu olanların HKÖ-Davranış alt ölçeğinden elde edilen puan medyanları, komplikasyon olmayanlara göre %95 güvenle daha yüksek çıkmıştır. (p=0.059
Özet (Çeviri)
Aim: This work; Type 1 diabetes is to examine the fear of hypoglycemia in persons. Material and Method: Data Collection /Survey of diabetic individuals Uygulanması- March to May / 2016 in Izmir Between a Medical Faculty Hospital, Department of Internal Medicine, was conducted at the Diabetes Outpatient Clinic.. Data collection tool“Individuals with diabetes Diagnostics Form”and "Hypoglycemia Fear Scale (HFS) is used. Findings: Participated in the study, 60% of people with diabetes Type 1 female, 46% were married. People with diabetes, 58% stated that their economic situation as medium, they say that the worst 34%. The average age in the study of type 1 diabetic subjects were found to be 29.5. The group participated in the study, 80% of the treatment modality as insulin pens, insulin pumps and all the remaining 20% insulin therapy carries its own. Multiple marking where the walkable diabetes education (s) evidencing the highest rate in question also shows that 84% of the nurse from training. type 1 in the study, the average HbA1c of people with diabetes were found to be 8.4%. type 1 diabetes participating in the study have an average score of 1,915 individuals taken from the scale. Accordingly HFS women's average scores than men have higher exit has been proven statistically. the average of the scores of HFS who is married, has proven to be statistically higher than those of the single. The average score of those using HFS insulin pen, came lower than those using insulin pump. HFS-Behavior median of the scores obtained from the subscales of complications with diabetes, 95% higher than those without complications emerged safely. (P = 0.059