CHA2DS2VASC skorunun elektif koroner anjiografi sonrası safen ven greftine perkütan koroner girişim uygulanan koroner baypas greft hastalarında işlem sonrasındaki reperfüzyon başarısı ve kısa dönem mortalite üzerine etkisi
CHA2DS2VASC score in coronary bypass graft patients with percutanous coronary intervention to the saphenous vein graft after elective coronary angiography reperfusion success after process and its effect on short term mortality
- Tez No: 616112
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MADEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Koroner arter hastalığı (KAH) gelişmiş ülkelerdeki morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. İlaç tedavisine rağmen dirençli anjinası olan ya da klinik riski yüksek olarak değerlendirilen hastalarda anatomik görüntüleme yöntemleriyle ciddi darlıklar saptandığı taktirde perkutan koroner girişim (PKG) ve/veya koroner arter by-pass greft (CABG) cerrahisi tedavileri uygulanabilmektedir. PKG teknik olarak kusursuz olarak yapılsa dahi stent sonrası akım kaybı(no reflow) gelişebilmektedir. Dejenere ven grefti olan hastalarda trombüs oluşumu ve/veya distal embolilere bağlı olarak no-reflow gelişme ihtimali daha yüksektir. No reflow hastalarda gelişen advers kardiyak olaylarla ilişkilidir. Atrial fibrilasyonda tromboemboliyi öngörmek için kullanılan bir risk skoru olan CHA2DS2-VASc skorunun, kardiyovasküler olaylarla ilişkisini inceleyen birçok çalışma yapılmıştır. Literatürde, AKS 'li hasta grubuyla yapılan çalışmalarda CHA2DS2-VASc skoru ile no-reflow arasında ilişki saptandığı bildirilmişir. Bizim çalışmamızdaki amacımız, elektif PKG yapılan SVG'li hastalarda, CHA2DS2-VASc skorunun işlem sonrası akım kaybı ve kısa dönem mortalite ile olan ilişkisinin ortaya konulmasıdır Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanmıştır. Elektif koroner anjiyografi yapılan, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, SVG'ye PKG yapılan 118 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların koroner anjiografileri izlendi. TİMİ skoru 2 ve altında olanlar no-reflow, TİMİ skoru 3 olanlar ise normal- flow olarak ayrıldı. Tüm hastaların CHA2DS2VASc skoru hesaplandı. CHA2DS2VASc skoru ile no-reflow ve yakın dönem mortalite arası ilişki incelendi. Bulgular: Hastaların 19 (16,1%) unda no-reflow görüldü. CHA2DS2-VASc skoru ile no-reflow arasında anlamlı ilişki saptanmadı. No-reflow ve normal flow hasta grupları arasında, hastane içi mortalite, 1 yıllık mortalite ve advers kardiyak olaylar açısından fark saptanmadı. Çalışmamızda hastane içi mortalite ile CHA2DS2-VASc skoru arasında ilişki bulunmazken, 1 yıllık mortalite görülen hastalarda CHA2DS2-VASc skorunun anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı (p:0,047). Sonuç: No reflow, klinik olarak kalp yetmezliği, malign aritmi, kardiyojenik şok ve ölüme neden olabilen önemli bir klinik durumu ifade etmektedir. İşlem öncesinde no-reflow riskinin doğru olarak belirlenebilmesi, elektif hastalarda operatörün işlem tercihini değiştirip gerekliyse medikal takip ya da native damar revaskülarizasyonu tercihine yönlendirilmesini mümkün kılabilecektir. Biz çalışmamızda, no-reflow ile CHA2DS2-VASc skoru arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Elektif hastalarda yapılsa dahi akım bozukluğu gelişmesi ve buna bağlı istenmeyen kardiyovasküler olay gelişimi açısından riskli bir hasta grubu olarak öne çıkan safen ven greftine PKG uygulanacak hastalarda, işlem sonrası reperfüzyon durumunun iyileştirilmesi ve no-reflow ön gördürecek faktörleri ortaya koyacak daha büyük çaplı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary artery disease (CAD) is the most significant cause of morbidity and mortality in the developed countries. Percutaneous coronary intervention (PCI) and / or coronary artery bypass graft (CABG) surgery can be performed in patients with resistant angina despite drug treatment, or when severe coronary stenosis are detected by anatomical imaging methods in patients with high risk. No reflow can develop after stenting, even if PCI is conducted indefectibly. Patients with degenerated vein grafts have higher risk of developing no-reflow due to thrombus formation and / or distal emboli. No reflow is associated with adverse cardiac events. Many studies have been performed to evaluate the association of the CHA2DS2-VASc score with cardiovascular events, which is a risk score used to predict thromboembolism in atrial fibrillation. In the literature, a relationship between CHA2DS2-VASc score and no-reflow has been reported in the studies performed in the patients with ACS. In our study, we aimed to assess the association of CHA2DS2-VASc score with no-reflow after procedure and short-term mortality in patients with SVG who underwent elective PCI. Materials and Methods: Our study was designed retrospectively. 118 patients who underwent elective PCI to SVG and fulfilling the inclusion criteria were included in the study. Coronary angiographies of the patients included in the study were watched. The subjects were divided into two groups as no-reflow (patients with a TIMI score of 2 or less) and normal-flow (those with a TIMI score of 3). The CHA2DS2VASc score of all patients was calculated. The relationship of CHA2DS2VASc score with no-reflow and short-term mortality was evaluated. Results: No-reflow was detected in 19 patients (16.1%). There was no significant relationship between CHA2DS2-VASc score and no-reflow. Any difference has not been found between no-reflow and normal flow patient groups in terms of in-hospital mortality, 1-year mortality and adverse cardiac events. In our study, there was no relationship between in-hospital mortality and CHA2DS2-VASc score, whereas CHA2DS2-VASc score was found to be significantly higher in patients, who have 1-year mortality (p: 0.047). Conclusion: No reflow reflects an important clinical condition that can cause heart failure, malignant arrhythmia, cardiogenic shock and death. The correct determination of the risk for no-reflow prior to the procedure will enable the operator to change intervention preference in elective patients and, if necessary, medical follow-up or native vessel revascularization will be able to be preferred. In our study, we have not found statistically significant relationship between no-reflow and CHA2DS2-VASc score. Larger studies are needed to reveal the indicators for improvement of the post-intervention reperfusion status and the predictors of no-reflow in patients undergoing PCI to the SVG, which stands out as a risky group even if performed in elective patients.