Fitik asitin kalsiyum silikat içerikli kök kanal dolgu materyallerinin kök kanalına bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Evaluation of the effect of phytic acid on the push-out bond strength of calcium-silicate based cements
  1. Tez No: 443892
  2. Yazar: IŞIL ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL EMRE NAGAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı kalsiyum silikat içerikli kök simanın [ProRootMTA (Dentsply, Tulsa Dental, Tulsa, OK, USA) ve Biodentine (Septodont, Saint-Maur-des-Fosses, France)] kök kanalına“push-out”bağlanma dayanımı üzerine %1'lik fitik asitin etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda 80 adet yeni çekilmiş, tek köklü alt premolar insan dişi kullanılmıştır. Dişlerin kronları uzaklaştırıldıktan sonra, kök kanalları ProTaper (Densply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) eğeleri ile genişletilmiştir. 80 adet dişten 1 mm kalınlığında toplam 160 adet kesit alınmıştır. Sonrasında kesitler, uygulanan final şelasyon solusyouna göre 2 farklı gruba ayrılmıştır: 1) %17 EDTA 2) %1 Fitik asit. İrrigasyon sonrasında her bir grup uygulanan silikat esaslı simana göre 2 alt gruba ayrılmıştır. Universal test cihazı kullanılarak push-out bağlanma dayanımı değerleri ölçümlenmiştir. Elde edilen veriler, iki yönlü varyans analizi testi (ANOVA) uygulanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; EDTA ile fitik asit grupları ve MTA ile Biodentine grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of 1% pyhtic acid on push-out bond strength of two different calcium silicate based cements [ProRootMTA (Dentsply, Tulsa Dental, Tulsa, OK, USA) ve Biodentine (Septodont, Saint-Maur-des-Fosses, France)]. In the present study eighty, freshly extracted, single-rooted human mandibular premolar teeth were used. After crown removal, root canals were instrumented by using ProTaper rotary nickel titanium system (Densply Maillefer, Ballaigues, Switzerland). 1-mm-thick, one hundred and sixty slices were obtained from eighty teeth. Then the slices were randomly divided into two groups according to the final irrigation material applied as follows: 1) 17% EDTA 2) 1% Phytic acid. Following irrigation, each group were divided into two subgroups according to the calcium silicate material used. The push-out bond strengths were measured using an Universal testing machine. Data were evaluated using two-way analysis of variance (ANOVA). According to the bond strength results, statistically significant differences were observed between irrigation solutions and calcium-silicate cements.