Künt toraks travması nedeniyle acil servise başvuran hastalarda direkt grafi ve bilgisayarlı tomografi çekilme endikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of direct graph and computed tomography indications in patients with blunt thoracic trauma at emergency department
  1. Tez No: 443899
  2. Yazar: NURİ HAKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARAMERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Toraks travmaları kafa travmalarında sonra en ölümcül yaralanmalardır. Ölümlerin %25'inden sorumlu olmakla birlikte künt toraks travması %90 oranında görülmektedir. Bu çalışmadaki amacımız künt toraks travmalı hastalarda Nexus Kriterleri'nin etkinliğini incelemek ve acil servis doktorlarının görüntüleme noktasındaki kararlarının ne yönde geliştiğini; bu kararların Nexus kriterleri ile ne kadar uyuştuğunu araştırmaktır. Çalışma prospektif olarak yapılmış olup 15.1.2016-15.7.2016 tarihleri arasında künt toraks travması nedeniyle acil servise başvuran akciğer grafisi ve toraks bt çekilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti travma mekanizması, toraks fizik muayene bulguları, diğer sistemlerdeki patolojik fizik muayene bulguları, acil servis doktorlarının akciğer grafisi isteme sebepleri ve toraks bt isteme sebepleri araştırıldı. Çekilen akciğer grafisi ve toraks bt sonuçları incelendi. Araştırma verilerine göre araştırma görevlilerine verilen hasta formlarına eklenen akciğer grafisi ve toraks tomografisi isteme sebepleri Nexus Chest kriterleri baz alınarak sıralandı. Buna göre acil servis doktorları künt toraks travmalı hastalarda akciğer grafisi isterken %62 oranında, toraks tomografisi isterken %75 oranında bilmeden de olsa Nexus Chest kriterlerine göre hareket etmişlerdir. Bu sonuçlar çerçevesinde künt toraks travmalı hastalarda Nexus Chest 7 kriterlerinin akciğer grafisinde patolojik bulguyu öngörmedeki sensitivitesi %81,0, spesifisitesi %18,5 iken; bilgisayarlı tomografide patolojik bulguyu öngörmedeki sensitivitesi %80,6, spesifisitesi %20,3 tür. Nexus Chest kriterlerinin künt toraks travmalı hastalarda patolojik bulgu berlirlemede kullanışlı gibi gözükse de bu amaç için tek başına kullanılması çok uygun gözükmektedir. Anlamlı bulunan muayene bulguları ve klinisyenin öngörüsü Nexus Chest kriterleri ile birlikte kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thorax traumas are the most lethal injuries after head trauma. Blunt thoracic trauma is seen in 90% of cases, with 25% of deaths being responsible. Our aim in this study was to examine the efficacy of the Nexus Criteria in patients with blunt thoracic trauma and to determine the extent to which emergency department doctors to investigate how well these decisions fit into the Nexus criteria. The study was carried out prospectively and included in this study were patients who underwent chest X-ray and thorax CT in emergency department due to blunt thoracic trauma between 15.1.2016-15.7.2016. Patient's age, gender trauma mechanism, findings of physical examination of the thorax, pathological physical examination findings of other systems, reasons of requesting chest X-ray of emergency doctors and reasons of requesting thorax CT were searched. Chest X-ray and thorax CT results were reviewed. Chest X-ray and thorax tomography, which were added to the patient forms given to the researchers according to the research data, were ordered based on Nexus Chest criteria. According to this, the emergency physicians performed according to the criteria of Nexus Chest, even if they do not know lung function in 62% of patients with blunt chest trauma and 75% in thorax tomography. The sensitivity and specificity of the Nexus Chest 7 criteria in the chest X-ray of the blunt chest trauma patients were 81.0% and 18.5%, respectively. Sensitivity predicted by computerized tomography is 80.6%, specifity 20.3%. 59 Although the Nexus Chest criteria seem to be useful in diagnosing pathologic findings in patients with blunt thoracic trauma, it seems appropriate to use it alone for this purpose. Significant examination findings and the clinician's predicted Nexus Chest criteria should be used together.