Çocuklarda motorik özelliklerin yaş gruplarına göre önem ağırlıklarının belirlenmesi
Determination by priority weight of motoric function in children by AGE groups
- Tez No: 443903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmada, Ankara ilindeki spor okullarında basketbol ve voleybol eğitimi gören kız ve erkek sporcuların yaş gruplarına göre motorik özellikleri ile motorik testler arasındaki ilişkilerinin ve uygulanan testlerin yaş gruplarına göre önem ağırlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, Ankara ilindeki spor okullarında basketbol ve voleybol eğitimi gören yaşları 6-15 yaş arası değişen 82 erkek ve 103 kız olmak üzere toplam 185 gönülü sporcu oluşturmuştur. Araştırma, çocukların motorik özelliklerinin yaş gruplarına göre önem ağırlıklarının belirlenmesini kapsamaktadır. Araştırmaya katılan çocukların motorik özelliklerini belirlemek amacıyla boy uzunluğu, vücut ağırlığı, uzan eriş testi, flamingo testi, sağ el kavrama kuvveti testi, sol el kavrama kuvveti testi, pro-agility çeviklik testi, 30 metre sürat testi, 30 saniye devamlı sıçrama testi ve aktif sıçrama testi uygulanmıştır. Motorik testlerin yaş gruplarına göre önem ağırlıkları, hesaplama modeli kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma grubundan elde edilen boy uzunluğu, vücut ağırlığı, uzan eriş, flamingo, kavrama kuvveti, çeviklik, sürat, 30 saniye devamlı sıçrama ve aktif sıçrama değişkenlerinin ortalama ve Standart Sapma değerleri, IBM SPSS 20 for Windows istatistik programında hesaplanmıştır. Araştırma grubuna uygulanan motorik testlerin önem ağırlıkları Microsoft Office Excel 2007 programında hesaplanmıştır. Sonuç olarak araştırma grubunu kapsayan çocukların çeviklik, sürat, esneklik ve sıçrama parametrelerinin 10 ve üzeri yaş gruplarında önem ağırlıklarının durağanlaştığı, kuvvet yetisinde ise devamlı azaldığı belirlenmiştir. Çocukların gelişim döngüsünde 10 yaş sonrasında motorik özelliklerine ait performansın korunarak devam ettiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the relationship between certain physical and motoric skills, and results of physical and motoric tests of male and female athletes from sports schools in Ankara province, and priority weights of the applied tests with respect to age groups. Research group at the Ankara sports schools serves as the basketball and volleyball training variable between the ages of aged 6-15 82 boys and girls to 103 total 185 created the voluntary athlete. Research, motorik features children according to age groups include the determination of the severity weights. To identify physical and motoric skills of athletes, height, weight, sit and reach test, flamingo test, right hand grip strength test, left hand grip strength test, pro-agility test, 30 meter sprint test, 30-s continuous jump test, vertical jump test, was used. Priority weights of physical and motoric tests are obtained by using computational model. Mean and standard deviation values of height, weight, sit and reach test, flamingo test, grip tests, agility test, sprint test, 30-s continuous jump test and vertical jump are computed by using IBM SPSS 20 for windows. Priority weights of the physical and motoric tests are computed by using Microsoft Office Excel 2007. In conclusion, for children in the age group over 10 who participated to research, priority weights of agility, speed, flexibility, and take-off parameters observed to stagnate and strength competence is observed to decreasing continuously. Therefore, a conclusion of, performance of the motoric skills are preserved after the age 10 in the development cycle of the children, is made.